علائم خارش واژن چیست؟

علائم خارش واژن چیست؟

علائم خارش واژن چیست؟ این وضعیت با خارش (زخم) یا درد ناحیه اطراف ورودی واژن (ولو) مشخص می شود. ممکن است احساس سوزش نیز وجود داشته باشد و منطقه آسیب دیده شامل پوست اطراف مقعد نیز باشد. معمولا پوست در این شرایط خشک می شود و ممکن است ترشحات واژن سفید رنگ باشند. خارش و ناراحتی در شب ها بیشتر است و زنان در هر سنی ممکن است این خارش را تجربه کنند.     چه عوارضی در اثر خارش واژن ممکن است رخ دهد؟ معمولا خارش واژن عوارض خاصی ندارد و با رعایت بهداشت فردی و یک دوره درمانی رفع می گردد. اما در بعضی مواقع خاص می تواند نشانه بیماری های پوستی مثل درماتیت و یا کمبود استروژن در بدن باشد. همچنین عفونت های باکتریایی یا قارچی پوستی و التهاب پوست در موارد شدید که خارش زیاد و غیر قابل تحملی ایجاد می کنند باید تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرند. 

دلایل ابتلا به کم خونی در بارداری

دلایل ابتلا به کم خونی در بارداری

دلیل اصلی کم خونی کاهش تعداد گلبول های قرمز تولید شده در بدن و میزان کارکرد آن ها می باشد. کاهش سطح هموگلوبین در بارداری به دلیل افزایش بیشتر حجم پلاسما در مقایسه با حجم گلبول قرمز اتفاق می افتد. در طول سه ماهه دوم بارداری، بیشترین تفاوت بین افزایش حجم پلاسما و گلبول های قرمز مشاهده می شود. عواملی که گلبول های قرمز را تحت تاثیر قرار داده و موجب کم خونی می شوند عبارتند از:  -  کمبود آهن در رژیم غذایی به دلیل مصرف نکردن مواد غنی از آهن یا عدم توانایی بدن در جذب آهن مصرف شده ایجاد می شود.  -  بارداری؛ آهنی که در بدن زن تولید شده است برای افزایش حجم خون او مورد نیاز است. بدون مکمل های آهن، آهن کافی برای تامین منابع خون برای رشد جنین وجود ندارد.  -  خونریزی شدید به خاطر قاعدگی، زخم یا اهدا خون باعث می شوند سرعت از بین رفتن گلبول های قرمز بیشتر از س...

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال به چند روش مختلف انجام می شود. هرکدام از این روش ها برای تشخیص موارد خاص کاربرد دارد که به شکل کلی عبارت است از:   1. برای مشاهده آندومتر (ضخامت رحم) و تخمدان ها انجام می شود. سونوگرافی ترانس واژینال همچنین میومتر (دیواره های عضلانی رحم) را بررسی می کند.  2. سونوهیستروگرافی امکان بررسی عمیق تر از حفره رحم را فراهم می کند.  3. سونوگرافی سه بعدی (3 بعدی) امکان بررسی قسمت هایی از رحم و تخمدان هایی که به طور مستقیم تصویربرداری نمی شوند ، را به پزشک می دهد.      همچنین از روش های سونوگرافی واژینال برای تشخیص موارد زیر استفاده می شود: - ناهنجاری های رحمی - زخم های رحمی - پولیپ آندومتر - فیبروم - سرطان به ویژه در بیمارانی که خونریزی غیر طبیعی رحم دارند.ت - تعیین اندازه طول سرویکس در بارداری

شرایط و آمادگی برای سونوگرافی رحم و تخمدان

شرایط و آمادگی برای سونوگرافی رحم و تخمدان

قبل از انجام سونوگرافی شکمی و واژینال باید موارد زیر را بدانید:   - مثانه باید پر از آب باشد،نوشیدن آب، چای، آب میوه و دیگر مایعات برای پر شدن مثانه کافی است. از نوشیدنی های گاز دار برای پر کردن مثانه استفاده نکنید   - در سونوگرافی از زنان باردار تا هفته دوازدهم حاملگی، مثاثه باید کاملا پر باشد، ولی برای ماه های بالاتر، نیازی به پربودن مثانه نیست.   - برای انجام سونوگرافی واژینال، مثانه نیمه پر کافی است.   - وجود موی اندک شکم برای انجام سونوگرافی مشکلی پیش نمی آورد اما موی بیش از حد مانع حرکت پروب روی شکم شده و باید قبلش شیو کنید.   - انجام سونوگرافی واژینال در ماه های پایین بارداری مشکلی ندارد اما در ماه های بالاتر نیازی به انجام این روش نیست.  

چرا مقدار سطح استروژن مهم است؟

چرا مقدار سطح استروژن مهم است؟

با اینکه مقدار هورمون استروژن به طور طبیعی در بدن کم است اما همین مقدار کم نقش مهمی در سلامت شما ایفا می کند. اگر بخواهیم اشاره کوتاهی به وظایف هورمون استروژن و اهمیت آن در بدن داشته باشیم می توانیم موارد زیر را بیان کنیم:   - این هورمون مسئول رشد جنسی دختران هنگام رسیدن به بلوغ است. - استروژن  رشد لایه خارجی رحم در دوران قاعدگی و در ابتدای بارداری را کنترل می کند. - باعث رشد پستان در نوجوانان و خانم های باردار می شود. - در متابولیسم صحیح استخوان و کلسترول نقش دارد. - میزان جذب مواد غذایی ، وزن بدن ، متابولیسم گلوکز و حساسیت به انسولین را در بدن  تنظیم می کند.