10 خواص کلم بروکلی در طول بارداری

10 خواص کلم بروکلی در طول بارداری

کلم بروکلی گیاهی مغذی، که حاوی آنتی اکسیدان و مواد شیمیایی است. بنابراین، یک غذای فوق العاده با مقدار زیادی مواد مغذی در نظر گرفته شده است. 

آیا مصرف کلم بروکلی در حین بارداری مجاز است؟ چه مقدار؟

در دوران بارداری می توان به مقدار متوسط بروکلی مصرف کرد. کلم بروکلی غنی از ویتامین های A، C، K، B6، کلسیم، فولات، فیبر و عوامل آنتی اکسیدانی است. علاوه بر این مواد مغذی در رژیم غذایی شما، تامین هموگلوبین، تقویت استخوان ها، جلوگیری از بیماری های پوستی، نقایص زایمان و افزایش مصرف مواد مغذی نیز جزو خواص بروکلی است. 

10 خواص کلم بروکلی در طول بارداری:

در اینجا مزایای عمومی بروکلی در دوران بارداری ذکر شده است:

 

1- جلوگیری از یبوست:

یبوست یک مشکل رایج در زنان باردار است. تغييرات هورمونی، تغييرات متابوليکی و مکملهای آهن در تغيير حرکات روده نقش مهمی دارند. کلم بروکلی پر از فیبر محلول و غیرحلال است که به حفظ آب کمک می کند و بنابراین حرکت ماهیچه های روده را تنظیم می کند، بنابراین از یبوست جلوگیری می کند.

2- کنترل کم خونی:

 • نیاز بدن به آهن در دوران بارداری افزایش می یابد و کمبود آن می تواند باعث کم خونی شود. کلم بروکلی منبع خوبی از آهن و اسید فولیک است .

3- تنظیم میزان قند:

 • اگر بدن قادر به تولید انسولین کافی برای تجزیه قندهایی که مصرف می کند نباشد،مادر مبتلا به دیابت بارداری می شود. بروکلی می تواند در تنظیم میزان قند در بدن موثر باشد.

4- بهبود ایمنی:

 • یک سیستم ایمنی قوی در دوران بارداری به جلوگیری از عفونت کمک می کند. اجزای بتاکاروتن و سلنیوم در بروکلی، ایمنی بدن را افزایش می دهد و شما را امن می کند.

5- استحکام استخوان ها:

 • در دوران بارداری،بدن مستعد ابتلا به بیماری های مرتبط با استخوان مانند پوکی استخوان است. کلم بروکلی دارای مواد مغذی ضروری برای استخوان های سالم و قوی است، از جمله کلسیم، منیزیم، فسفر و روی.

6- محافظت از پوست:

 • کلم بروکلی حاوی ویتامین A، E، B و K است که برای پوست مناسب است. بنابراین، قرار دادن آن در رژیم بارداری می تواند پوست را روشن کند و آن را از اشعه های مضر UV محافظت کند.

7- بهبود سلامت چشم:

 • بتاکاروتن موجود در بروکلی نه تنها ایمنی را افزایش می دهد، بلکه بینایی را بهبود می بخشد. بتا کاروتن همراه با مولتی ویتامین A برای سلامت چشم مفید است و بیماری های چشم را کاهش می دهد.

8- جلوگیری از سرطان:

 • کلم بروکلی حاوی مقادیر زیاد فیتوکمیکال است که برای خواص ضد سرطان شناخته شده اند. رژیم غذایی غنی از بروکلی به مادر و کودک کمک می کند تا در دوران بارداری از سرطان دور بمانند.

9- جلوگیری از نقایص تولد:

 • کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی مادر ممکن است منجر به نقص در نوزادان شود. اگر بروکلی در رژیم غذایی مادر وجود داشته باشد، مقدار مناسب مواد مغذی را برای کودک تامین می کند و همچنین در جلوگیری از نقایص مادرزادی موثر است.

10- رشد جنین سالم:

 • ترکیبی از ویتامین C، K، فولات، روی، کلسیم و آهن در بروکلی برای رشد سالم جنین لازم است.

چگونه کلم بروکلی را انتخاب کنیم؟

در اینجا چند نکته برای انتخاب یک بروکلی تازه وجود دارد:

 • کلم بروکلی تازه، با رنگ سبز تیره و شفاف یا بنفش- سبز دیده می شود.
 • بروکلی با ساقه های سفت مناسب است.
 • سرهای زرد رنگ از انواع بالغ هستند و مناسب نیستند.

احتیاط در انتخاب کلم بروکلی:

کلم بروکلی حاوی ترکیبات مفید مختلفی است که می تواند پوست را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه برخی از افراد ممکن است از حساسیت ناشی از آن رنج ببرند. بنابراين، مصرف اين گياه به مقدار متوسط در بارداری توصیه می شود.

چگونه می توان بروکلی را در رژیم بارداری خود قرار داد؟

 1. بروکلی بخارپز یا خرد شده را با سالاد می توان ترکیب کرد.
 2. می توان بروکلی را با سایر سبزیجات و سیر در روغن زیتون سرخ کرد. گل کلم بروکلی نیز را می توان به سوپ اضافه کرد.
 3. از کلم بروکلی بخار پز استفاده کنید.
 4. می توانید از کلم بروکلی همراه با نان استفاده کنید.
 5. همچنین می توان بروکلی، ذرت، و هویج را به غذاهای پخته اضافه کرد.
 6.  

تاریخ: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰