کیست های پستانی

کیست های پستانی

کیست های پستانی کیسه های پر شده از مایع هستند که درون پستان ها تشکیل می شوند و شبیه توده لمس می شود اما خوش خیم هستند .
کیست ها در نتیجه روند طبیعی پیر شدن مجاری در پستان ها و پرشدن و تخلیه شدن آنها در طول چندین سال ایجاد می شوند.
یک خانم ممکن است یک یا چند کیست درون دو پستان داشته باشد.کیستها درسن 35 تا 50 سالگی در بانوان شایع است. یک یا دوسال بعد از یائسگی ، تشکیل کیست  معمولا متوقف می شود مگر اینکه  استروژن  یا  مواد  شبه  استروژن  تجویز گردد.
کیستها ممولا به نسبت نرم ، گرد یا بضی هستند و درون پستان ها حرکت می کنند. زمانی که کیست را لمس می کنی ازادانه حرکت می کند طوری که  زیر انگشتان شما فرار می کند . اگر کیست ها در درون پستان برای مدت زمان طولانی باقی بمانند ، دیوار آن ضخم شده و سفت می گردد. اندازه کیست ها از خیلی کوچک (میکروکیست ها ) تا خیلی بزرگ (ماکرو کیست ها) که به اندزه یک تخم مرغ هم می رسند، تغییر می کند . کیست ها به سرعت با مایع پر می شوند و ایجاد توده می کنند درحالی که در معاینه قبلی وجود نداشته اند.کیست ها معمولا بدون درد هستند مگر اینکه بزرگ شوند و به اعصا ب فشار واردکنند. قبل از عادت ماهیانه اندازه کیست ها بگ شده و ایجا درد می کند.


بهترین روش تشخیص کیست های پستانی


معاینه دقیق پستان ها توسط پزشک  درگام اول ومتعاقب آن ، انجام سونوگرافی به عنوان روش تشخیصی متداول کیست های  پستانی انجام می گیرد. در سونوگرافی کیست به علت ظاهر صاف ، و گرد و مایع درون آن به سرعت از توده جامد تشخیص داده می شود.


درمان کیستهای پستانی


پس از تشخیص کیست های پستانی ، پزشک متخصص ، برای تایید وجود توده ی پر از مایع با استفاده از یک سوزن نازک ، مایع درون کیست را آسپیره می کند . با آسپیره کردن مایع داخل کیست ، بررسی تغییرات دیگردر پستان ممکن خواهد شد . بعضی اوقات با آسپیره کردن ، درد کاهش می یابد و این موضوع به پزشک کمک می کند تا بفهمد کدام کیست نیاز به آسپیره کردن دارد.
کیست به عنوان عامل خطر برای سرطان پستان محسوب نمی شود.


عمل آسپیره کردن چست ؟


در عمل آسپیریشن ، یک سوزن کوچک همراه با سرنگ خالی  به درون کیست هدایت می شود. پزشک با یک دست کیست را نگه می داردو با دست دیگر پیستون سرنگ را عقب می کشید و مایع درون کیست را به داخل سرنگ می کشد. این روش میتواند با کمک و هدایت سونوگرافی انجام شود .
اگر مایع خارج شده شفاف ، زرد تیره ، سبز ، قهوه ای و یا حتی مایل به آبی باشد ، این مایع به دور ریخته می شود زیرا ین رنگ ها برای مایع  درون پستان طبیعی هستند .هرچقدر مایع درون پستان بیشتر باقی بماندرنگ آن تیره ترمی شود .اگر توده ایجاد شده توسط کیست به طوکامل محو شود ودر 2 تا 6  هفته عود نکند بررسی بیشتر لازم نیست . اگر مایع گرفته شده ، علائم وجود خون (رنگ قرمز یا قهوه ای شکلاتی ) داشت بررسی بیشتر کیست لازم است.
در صورت مشاهده ترشحات خون ، پیگیری معاینه مجدد (دوره ای ) هر چند هفته یکبار ماموگرافی ،  سونوگرافی یا نمونه برداری از آن قسمت شاید لازم باشد.
این روش دردناک نیست اما  همراه با کمی ناراحتی است لذا درعمل آسپریشن ممکن است به شما داروی بی حسی داده شود.


اگر کیست دیگری پیدا کردیم چکار کنیم؟


احتمالاً ابتلا به کیست های بیشتر در زنانی که قبلا ً کیست داشته اند نسسبت به زنان دیگر در آینده بیشتر است.
هر توده جدید درون پستان که بعد از عادت ماهیانه  کوچک ومحو نشد باید توسط پزشک بررسی شود.


3 اصل طلایی برا حفظ سلامت پستان :


1) معاینه منظم ماهانه توسط فرد.
2) معاینه توسط پزشک.
3) ماموگرافی طبق توصیه پزشک.

 

 

بخش ماموگرافی مرکز تصویربرداری پزشکی مهرگان با مجهزترین و بروزترین دستگاه های ماموگرافی و پزشکان حاذق رادیولوژیست در بررسی این مشکلات شما را یاری می کند.

تاریخ: ۱۳۹۴/۱۰/۱۰