ابتلا به سرطان پستان از طریق ژن های 1 BRCA و BRCA2

ابتلا به سرطان پستان از طریق ژن های 1 BRCA و BRCA2

زنانی که در خانواده خود دارای سابقه سرطان پستان هستند، ۵ تا ۱۰‌% زنان مبتلا به سرطان پستان را تشکیل می‌دهند. داشتن نسبت نزدیک با فرد مبتلا به این بیماری (مادر، خواهر و دختر) خطر ابتلا به سرطان پستان را دوبرابر سایر زنان خواهد کرد.

اگر هر کدام از موارد زیر در مورد شما صادق باشد، احتمال بیشتری برای وجود ژن مربوط به سرطان پستان در شما وجود خواهد داشت:

  • قبل از سن ۴۵ ‌سالگی سرطان پستان برای شما تشخیص داده شود.
  • شما مبتلا به سرطان تخمدان شده باشید.
  • شما دارای چندین عضو در خانواده باشید که به سرطان پستان یا تخمدان مبتلا شده باشند.
  • نژاد شما یهودی اشکنازی باشد.
  • یک مرد در خانواده شما مبتلا به سرطان پستان شده باشد.
  • در شما سرطان دوطرفه پستان ایجاد شده باشد. (درگیری هر دو پستان)
  • سرطان پستان شما از نظر گیرنده‌های هورمونی منفی باشد (TNBC).

درباره‌ی ژن‌ها

هر کدام از ما با ۲ کپی از حدود ۱۰۰ هزار ژن در هر سلولهایمان به دنیا می‌آییم. ژن‌ها قسمت‌های کوچکی از DNA هستند که عملکرد سلول را کنترل می‌کنند. هر سری از ژن‌های ما از یکی از والدین به ما ارث می‌رسد، یکی از مادر و یکی از پدر،  ژن‌ها ممکن است دارای ناهنجاری‌هایی باشند که روی چگونگی عملکرد سلول تأثیرگذار باشد.


ژن‌های سرطان پستان

ناهنجاری‌ها (جهش) در ۲ ژن «BRCA1 و BRCA2» شایع‌ترین علت سرطان‌های ارثی پستان هستند که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد موارد سرطان پستان را تشکیل می‌دهند. معمولاً ژن‌های BRCA با تولید پروتئین‌هایی که رشد سلول‌های غیرطبیعی پستان را مهار می‌کنند، از ایجاد سرطان پستان جلوگیری می‌کنند. اگر شما یک ژن BRCA جهش‌یافته به ارث برده باشید، خطر بیشتری برای ایجاد سرطان پستان در شما وجود خواهد داشت.


توارث خانوادگی

اگر هر کدام از والدین شما یکی از این ژن‌های جهش‌یافته را داشته باشد، به احتمال ۵۰‌% آن را به شما خواهد داد. و اگر شما دارای این ژن باشید، ممکن است به فرزندانتان منتقل کنید. به هر حال یادتان باشد، هر کسی که این ژن‌های جهش‌یافته را داشته باشد به معنی این نیست که قطعاً به سرطان پستان مبتلا خواهد شد.


خطرات موجود را بدانید.

زنانی که ژن جهش‌یافته BRCA1 دارند، به احتمال ۵۵ تا ۶۵ درصد تا سن ۷۰سالگی به سرطان پستان مبتلا خواهند شد. برای زنانی که ژن جهش‌یافته BRCA2 دارند، این احتمال ۴۵‌% خواهد بود. چنین جهش‌هایی احتمال بروز سرطان پستان در سنین پایین‌تر را افزایش می‌دهند. (قبل از یائسگی)

زنانی که دارای ژن جهش‌یافته BRCA1 هستند، احتمال عود سرطان پستان حدود ۶۵ درصد است. سرطان دوطرفه پستان (درگیری هر دو پستان) هم در این زنان محتمل‌تر است. وجود هر یک از این جهش‌ها احتمال سرطان‌های دیگر را هم در این افراد افزایش می‌دهد.


چه کسی باید تست بدهد؟

خانواده‌هایی که خطر بالای ابتلا به سرطان پستان دارند، می‌توانند با یک نمونه خون از نظر این ژن‌ها بررسی شوند، اما تست ژنتیکی معمولاً برای افرادی انجام می‌شود که دارای سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان هستند. این غربالگری همچنین در زنانی که قبلاً به سرطان پستان مبتلا بوده‌اند، برای ارزیابی احتمال بروز سرطان‌های دیگر مانند سرطان تخمدان یا عود سرطان پستان هم کاربرد دارد.

تاریخ: ۱۳۹۷/۰۵/۲۸