آشنایی با دردهای پستانی(1)

آشنایی با دردهای پستانی(1)

لزوم توجه به دردهای ناحیه پستان :


اگر شما در ناحیه پستان احساس درد می کنید، برنامه منظم و دوره ای معاینه پستان خود را توسط پزشک متخصص در دستور کار خود قرار دهید . به پزشکتان درباره ی هر دارو یا گیاه دارویی که مصرف می کنید توضیح دهید و موارد ذیل را بطور دقیق بیان کنی.
1)  نوع درد (تیر کشیدن مبهم )
2) محل درد پستان
3) تواتر درد
4) طول مدتی که درد اشته اید.
5) شدت درد از 0 تا 10 ( صفر یعنی بدون درد و 10 یعنی بدترین درد که تا بحال تجربه کردید.)


بعداز بیان شرح کامل و معاینه تان توط پزشک، ممکن است ماموگرافی یا سونوگرافی برای بررسی علل احتمالی که در معاینه مخفی مانده اند تجویز شود.
اگر نتایج حاصل از معاینه و روش های تصویر برداری منفی بوده و حتی مشکوک نیز نباشند. باید بررسی شود که درد شما از چه نوع است و چگونه می توانم آن را برطرف نمود. اگر یک ناحیه مشکوک دربررسی ها مشخص شده، ممکن است نمونه برداری برای یافتن علت و تشخیص قطعی لازم باشد.


آیا وجود سرطان پستان به معنی داشتن سرطان است؟


احساس  درد در ناحیه پستان  یکی از شایعترین شکایت پزشکی بانوان در مورد پستانشان است.درد بسیاری از بانوان را می ترساند چون آنها بلافاصله به سرطان می اندیشند، خوشبختانه درد پستان اغلب مربوط به سرطان نیست. در مطالعه روی زنان مبتلا به سرطان پستان کمتر از 10 درصد آنها درد پستان داشته اند در اکثر موارد درد پستان به علت تغییرات هورمونی یا بیماری های خوش خیم ایجاد می شود، اما در تمام موارد باید برای تشخیص علت ایجاد در بررسی های کامال انجام شود.


انواع اصلی درد پستان  :


A : دوره ای :  در پاسخ به تغییرات هورمون های زنانه در طول ماه کم و زیاد می شود.
B : غیر دوره ای : با تغیرات هورونی تغییری نمی کند.

A  : درد دوره ای پستان :

این درد مربوط به هورمون های استروژن ، پروژسترون و پرولاکتین است و معمولا در زمان تخمک گذاری شروع شده و تا زمان شروع خونریزی ماهانه افزایش می یابد. پس از خونریزی ماهانه درد کاهش می یابد. معمولاً هر دو پستان درگیر می شود اما گاهی یک پستان درد بیشتری دارد.اغلب درد در قسمت بالایی - خارجی پستان ( از نوک پستان به سمت زیر بغل ) شدید تر بوده و گاهی زیر بغل  یا بازو هم تیر می کشد. درد اغلب حالت مبهم دارد مانند حالتی که پستان پر از شیر است.
درد دوره ای پستان در میان بانوان قبل ازدوران یائسگی شایع است. با یائسگی علائم بهبود می یابد مگر در مواردی که فرد از درمان با هرمون های جایگزین استفاده کند.
مداخلات درمان برای دردهای دوره ای
پوشیدن سینه بندی که کاملا سینه را در بر گرفته و گشاد نباشد، اولین مداخله درمانی است. با این کارپستان کمتر تکان خورده و کمتر درد احساس میشود.
کاهش مصرف کافئین (قهوه ، چای، نوشابه دارای کولا،کاکائو) یا محدود سازی آن و مصرف غذا کم نمک به برخی از خانم ها به کاهش درد کمک کرده است. مکمل های غذایی مثل ویتامین E و B کمپکس که توسط پزشک تجویز می شود اغلب کمک کننده است.با پزشک خود درباره تغییر رژیم غذایی و دریافت مکملها مشورت کنید.


درمان دارویی برای دردهای دوره ای


در برخی از بانوان قرص های جلوگیری از بارداری با دوز پایین(LD) ممکن است با ثابت نگه داشتن هورمون ها در طول ماه  به رفع دردهای دوره ای کمک کند. جالب است بدانید در برخی دیگر این قرص ها باعث ایجاد درد پستان می شود.اگر پس از دریافت قرص های جلوگیری از بارداری درد ایجاد شده برای ماه ها باقی بماند به پزشکتان اطلاع دهید. ممکن است با تغییر دوز دارو درد بهبود یابد.


دانازول : این دارو مشتقی از هورمون های مردانه است که برای افرادی که درد پستان های آن ها با دیگر دارو ها بهبود نیافته تجویز می شود. این دارو در اصلاح تعادل هورمون های زنانه  موثر است. اما برخی بانوان به  دلیل گران بودن و عوارض جانبی مثل رویش مو روی صورت از مصرف آن امتناع می کنند.


بروموکریپتین: دارویی است که هورمون پرو لاکتین را سرکوب می کند (پرولاکتین تولید شیر را افزایش می دهد.)این دارو ممکن است درد پستان را نیزکاهش دهد.
پروژسترون: پروژسترون یکی از دو هرمو اصلی زنانه دردوران قبل از یائسگی است که باعث کاهش درد نیز می شود. زمانی که مقدار استروژن بسیار بالا بوه و در تعادل با پروژسترون رار ندارد ممکن است درد پستان بروزکند.
 

 

 ادامه در مقاله ی بعدی ...

 

بخش ماموگرافی مرکز تصویربرداری پزشکی مهرگان با مجهزترین و بروزترین دستگاه های ماموگرافی و پزشکان حاذق رادیولوژیست در بررسی این مشکلات شما را یاری می کند.


 

تاریخ: ۱۳۹۴/۱۰/۱۹