هیرسوتیسم

هیرسوتیسم

هیرسوتیسم به معنی افزایش  میزان در رشد موهای انتهایی (Terminal  Hair ) در مناطق وابسته به آندروژن (هورمون مردانه) مانند لب فوقانی، چانه، سینه، پشت،عانه، ران ها، خط ریش و وسط کمر که اغلب  بصورت موهای خشن،سفت رنگین و بلند دیده می شوند.
هیرسوتیسم بارزترین نوع زیاد شدن هورمون مردانه در زنان است.


علل بروز هیرسوتیسم :


1. علل فونکسونل تخمدانی  (75%)

اکثریت موارد هیرسوتیسم را این مورد تشکیل می دهد که به دلیل افزایش ترشح آندروژن در غیاب یک اختلال ساختمانی در تخمدان هاست. شایعترین بیماری این دسته سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS) است.
نزدیک 75% زنان مبتلا  به PCOS ، دچار بیماری هیرسوتیسم هستند.


2. هیرسوتیسم ایدیوپاتیک (15 %)


این گروه دومین علت شایع بروز هیرسوتیسم هستن و علت آن افزایش فعالیت آنزیم 5-آلفا-ردوکتاز در زنان مبتلا به این بیماری است.افراد مبتلا برخلاف مبتلایان به PCOS دارای تخمک گذاری و قاعدگی های طبیعی هستند.


3. هیپرپلازی آدرنال (3%)


این گروه دارای دو نوع به شرح ذیل می باشد.
3-1. هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)
3-2. هیرپلازی غیر کلاسیک آدرنال (NCCAH)


4. نئوپلاسم های تخمدان  و آدرنال (1 درصد)


بیماران نئوپلاسم های تولید کننده آندروژن اغلب به هیرسوتیسم شدیدتری مبتلا هستند و در بیشتر موارد با سایر علائم مثل کلفتی صدا، افزایش توده عضلانی، ریزش موی تیپ مردانه و آکنه همراه می شوند.


5. هیپرکورتیزولیسم


6. هیپرپرو لاکتینمی (1 %)


7. داروها


درمان با داروهای مختلف ممکن است باعث بروز ایجاد صفات مردانه و هیرسوتیسم  شود.
مهم ترین این داروها عبارتند از :
7-1. OPC و پروژسترون های سنتتیک
7-2. آندروژن های اگزوژن (1% علل هیرسوتیسم)
7-3. دانازول
7-4. فنی توئین
7-5. مینوکسیدیل
7-6. دیازوکساید
7-7. کورتون ها
7-8. فنوتیازینها
7-9. تریامترن


علائم هیرسوتیسم :


ارزیابی هیرسوتیسم تا حدود زیادی به ارزیابی صحیح علل هیپرآندروژیسم ( افزایش هورمون آندروژن در بدن)  بستگی دارد.
کاربردی ترین درجه بندی هیپرسوتیسم  مقیاس Farriman-Galloway (F-G) است. که رشد مو را در 12 ناحیه بدن درجه بندی می کند.Score زنان نرمال 4 تا 7 می باشد. Score در هیپرسوتیسم ضعیف 8 و در نوع شدید 16 یا بالاتر می باشد.


درمان هیپرسوتیسم :


درمان هیپرسوتیسم  بر اساس علت بوجود آورنده در افراد مبتلا متفاوت است ولی بطور کلی  انتخاب های درمانی اغلب بر پایه  درمان هیپر آندروژنیسم استوار است .


1. کاهش وزن
2. درمان داروئی ( داروهایی نظیر ضدبارداریهای خوراکی، اسپیرونولاکتون، سیپروترون استات، فلوتامید، سایمتیدین، کتوکونازول، فیناسترید،گلوکوکورتیکوئیدها، هرمون های تیروئیدی و .. )
3. جراحی تخمدان
4. روش های فیزیکی از بین بردن مو ( کرم های مو بر، تراشیدن با تیغ، Epillation، بی رنگ کردن مو، روش های دائمی مانند الکترولیز  )

 

مرکز تصویربرداری پزشکی مهرگان با مجهزترین و بروزترین دستگاه ها و پزشکان حاذق رادیولوژیست در بررسی این مشکلات شما را یاری می کند.


 

تاریخ: ۱۳۹۴/۱۰/۲۹