چند توصیه برای تنظیم الگوی خواب نوزادان

چند توصیه برای تنظیم الگوی خواب نوزادان

چند توصیه برای تنظیم الگوی خواب نوزادان :
 هدف اصلی کمک به فرزندتان است تا یاد بگیرد که این زمان تعامل است و توجه داشته باشید که او 80% از تغذیه خود را در ساعات روشنایی روز دریافت می‌کند. البته مطالب زیر نیز کمکتان می‌کند:
ساعت هشت صبح فرزندتان را از خواب  بیدار کنید و او را متوجه کنید که بیدار شدن در ساعات روشنایی روز با شروع فعالیت های روزانه همراه است. او باید بداند که بیداری در این زمان مناسب است.
 مطمئن شوید که هنگام روز حداقل هر سه تا چهار ساعت او تغذیه شود. اگر هنوز خواب‌ است و از زمان آخرین شیردهی سه ساعت و نیم گذشته است، بیدارش کنید تا فاصله شیردهیش بیش از چهار ساعت نشود.
خواب بعد از ظهر را در مکانی غیر از خواب شبانه  تعیین کنید. حتی زیر نور خورشید هم ایده‌ی خوبی است. نور خورشید به نوزادان کمک می‌کند تا خواب شبانه خوبی داشته باشند. (اما مطمئن شوید که نور غیرمستقیم آفتاب باشد تا دچار آفتاب سوختگی نشود.)
بین ساعت پنج و شش بعد از ظهر، برنامه منظمحمام و ماساژ می‌تواند به او بفهماند که شب در حال آمدن است.
پس از حمام، دیگر او را تحریک نکنید، قنداقش کنید و در تاریکی به او شیر بدهید. برای آروغ زدن زمان زیادی نگهش ندارید و او را برای خواب بگذارید.
هدف اصلی این است که کوچولویتان درک کند که بیداری در شب هنگام کسالت آور و خسته کننده است و ارزش بیدار ماندن ندارد. احتمالاً فرزندتان در آغاز دوست دارد که شب ها نیز به تعداد تغذیه روزانه اش شیر بنوشد، اما هدف شما دو نوبت شیردهی شبانه است.
تعاملات شبانه را همراه با آرامش انجام دهید – اگر پوشک او کثیف نیست، آن را عوض نکنید (مثلاً اگر مدفوعی نیست).
برای شیردهی اتاق را تاریک نگه دارید، یا از نور ملایمی فقط برای تسهیل در عبور و مرور استفاده کنید.
شب‌ها هرگز برای شیردهی او را از خواب بیدار نکنید، مگر پزشک آن را تجویز کرده باشد.
پس از تغذیه شبانه  با او حرف نزنید یا حتی بیش از پنج دقیقه او را برای آروغ زدن بیدار نگه ندارید، اگر پس از تغذیه، او را در فضای تاریک در بستر قرار دهید، اکثر نوزادان به بهترین وجه آرام می‌گیرند.
 

تاریخ: ۱۳۹۸/۰۶/۱۱