بیماری های بدخیم رحم

بیماری های بدخیم رحم

سرطان آندومتر

سرطان آندومتر(بافت داخلی رحم) شایع ترین بدخیمی دستگاه تناسلی زنان و هفتمین علت اصلی مرگ ناشی از بدخیمی در این گروه می باشد.

به طور تقریبی در حدود 2 تا 3 درصد زنان در طول زندگی خود دچار سرطان آندومتر می شوند

این بیماری به طور عمده در زنان پس از یائسگی روی می دهد و میزان شیوع و وخامت آنان با افزایش سن افزایش  می یابد.

کارسینوم چیست : سرطانی که از لایه داخلی پوشاننده هر عضوی ایجاد مي‌شود را کارسینوم گویند.

انواع کارسینوم های آندومتر

آدنوکارسینوم آندومتروئید (سرطان سلول‌های تولیدکننده موکوس و سایر ترشحات )

کارسینوم موسینوس (تومور چند حفره اي و جامد و كيستيك بوده و حاوي موسين چسبنده و غليظ است ).

کارسینوم سروز پاپیلاری

کارسینوم سلول شفاف

کارسینوم تمایز نیافته

کارسینوم سنگفرشی

کارسینوم مخلوط

 

 

عوامل خطر

 

به طور کلی هر عاملی که سبب افزایش میزان مواجهه آندومتر با استروژن مهار نشده گردد میزان خطر ابتلا به سرطان آندومتر را بالا می برد:

نداشتن زایمان

یائسگی دیرس

چاقی

دیابت قندی

درمان با استروژن مهار نشده ( بدون پروژسترون )

درمان با تاموکسی فن

هیپرپلازی آتندومتر آتیپیک (رشد بیش‌ از اندازه‌ و غیر معمول بافت‌ آندومتر)

سندرم تخمدان پلی کیستیک

اشعه درمانی لگن

سابقه سرطان تخمدان و رحم

 

علایم و نشانه ها :

 

خونریزی مبهلی : خونریزی و یا ترشح مبهلی شایعترین شکایت مبتلایان به کارسینوم آندومتر بوده و حدودا در 90 درصد بیماران رخ می دهد. مقدار خونریزی ارتباطی با احتمال وجود سرطان ندارد و حتی مقادیر بسیار کم (در حد لکه بینی ) می تواند نشانه وجود سرطان باشد.

به عنوان یک قانون خونیزی غیر طبیعی حوالی یائسگی و پس از ان همواره باید جدی گرفته شودو بیمار از نظر وجود بدخیمی تناسلی مورد بررسی کامل قرار بگیرد.

 

ترشح مبهلی : در برخی بیماران به ویژه زنان مسن به دلیل تنگی سرویکس خونریزی مبهلی رخ نمی دهد و ممکن است ترشحات چرکینی از مبهل خارج شود .این حالت اغلب با پیش آگهی ضعیفی همراه است.

 

احساس فشار یا ناراحتی لگنی : برخی زنان مبتلا به سرطان رحم از احساس فشار و درد در ناحیه لگن شکایت دارند که معمولا ً نشانه بزرگ شدن رحم یا گسترش خارج رحمی سرطان است .

 

بدون علامت : کمتر از 5 درصد مبتلایان به سرطان آندومتر هیچگونه علامتی ندارند ومعمولا در نتیجه پاپ اسمیر غیر طبیعی و یا سایر بررسی ها به طور اتفاقی کشف می شوند.

 

نشانه های متاستاز (متاستاز به انتقال سلول‌‌های سرطانی به بافت‌های دیگر بدن اطلاق می‌شود که در مراحل خیلی پیشرفته سرطان‌ها ایجاد می‌شود) : در معاینات همواره باید توجه خاصی به نواحی شایع متاستازمانند گره های لنفاوی ، پستانها و کبد  داشت .

 


تشخیص :

 

  1. معاینه بالینی : در هر فرد  مشکوک به بدخیمی رحم باید یک معاینه بالینی کامل و دقیق با توجه ویژه به غدد لنفاوی و اندازه و میزان تحرک رحم، و دیگر پارامترها صورت گیرد.
  2. بیوپسی_ آسپیراسیون (در پزشکی به‌معنی نمونه برداری از یک بافت و یا توده درون بدن توسط وارد کردن یک سوزن به درون بدن بیمار و مکش مقداری از توده و یا سلول‌های بافتی بدرون سوزن برای انجام آزمایش‌ است.) : اولین قدم پذیرفته شده در ارزیابی یک بیمار دچار خونریزی رحمی غیر طبیعی  یا پاتولوژی مشکوک آندومتر انجام بیوپسی اسپیراسیون در مطب است .
  3. دیلاتاسیون(بازکردن دهانه رحم) و کورتاژ( تراشیدن یا برداشتن نمونه ای از اندومتر یا بافت درونی رحم برای معاینه های بعدی) : این روش جهت وضعیتهای خاص انجام می گیرد.
  4. هیستروسکوپی (روش تشخیصی و درمانی است که در آن با کمک ابزار و وسایل خاصی به بررسی و درمان مشکلات رحمی پرداخته می شود).
  5. سونوگرافی واژینال (TVS)
  6. آزمایش پاپ اسمیر
  7. بررسی های تکمیلی

 

درمان :

 

به طور کلی اساس درمان سرطان رحم را جراحی تشکیل می دهد. بر اسا س مرحله تومور و شرایط ویژه هر بیمار هریک از روش های درمانی زیر به تنهایی و یا به صورت ترکیب با سایر روش ها انجام می پذیرد.

 

جراحی :

 

رزکسیون شکمی رحم : برداشت کامل رحم، برداشت دو طرفه سالپینکس و تخمدانها

برداشت رحم از طریق مهبل : در بیمارانی که انجام عمل جراحی از طریق لاپاراتومی امکان پذیر نباشد برداشت رحم از طریق مهبل در نظر گرفته می شود.

برداشت رادیکال رحم : در این روش قسمتهای فوقانی مهبل به همراه پارامترها و گره های لنفاوی دوطرفه لگن نیز علاوه بر رحم ، سالپنکس و تخمدان ها برداشته می شوند.

رادیوتراپی : جراحی اولیه و به دنبال آن پرتو در مانی تبدیل به پذیرفته شده ترین درمان سرطانهای آندومتر در مراحل پائین شده است.رادیوتراپی لگن باعث کاهش خطر عود موضعی می شود.

شیمی درمانی : در اکثر بیماران دچار متاستاز دوردست  رژیم های شیمی درمانی  به عنوان درمان کمکی و مکمل قابل استفاده هستند.

پروژستین ها :استفاده از پروژستین ها با دوز بالا به عنوان درمان کمکی پس از عمل جراحی و نیز کنترل سرطان های متاستاتیک با موفقیت همراه بوده است .در حدود ⅓ کارسینومهای رحمی عود کننده به درمان با پروژسترون پاسخ می دهند.

 

پیگیری پس از درمان :

 

1-بیماران با سابقه سرطان آندومتر درمان شده باید در طی 2 سال اول هر 3 تا 4 ماه و پس از آن هر 6 ماه تحت معاینه بالینی و سلول شناسی مهبلی قرارگیرند ( حدود 75 تا 80 درصد سرطان های عود کننده علامت دار در معاینه فیزیکی کشف می شوند.)

انجام X-ray قفسه سینه نیز ( هر سال یکبار) روش مهمی در ارزیابی های پس از درمان است چرا که تقریباً نیمی از عودهای بدون علامت سرطان آندومتر توسط گرافی قفسه سینه کشف می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ: ۱۳۹۵/۰۴/۲۱