تاثیر ورزش بر کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

تاثیر ورزش بر کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

افزایش وزن و چاقی از مهم‌ترین عوامل خطرساز برای بروز سرطان سینه در زنان است. یکی از عوامل حمایتی و بازدارنده خطر ابتلا به سرطان، کنترل وزن مناسب، کاهش توده چربی بدن و فعالیت فیزیکی است که با تغییر متابولیسم بدن، خطر احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. زنانی با پستان‌های متراکم در خطر بالایی برای سرطان پستان قرار دارند و فعالیت‌های ورزشی در یاری‌رساندن برای مبارزه با سرطان پستان مفید تلقی می‌شود. تحقیقات پیشین نشان داده که بین ورزش و تراکم پستان رابطه وجود دارد، زنانی با پستان‌های متراکم حتماً در خطر سرطان پستان قرار ندارند، اما اگر زنان در این رابطه نگران هستند راه‌هایی نظیر خوردن میوه و سبزیجات، کاهش وزن در افراد چاق و افزایش فعالیت بدنی می‌تواند در کاهش این خطر یاری‌رسان باشد.داشتن یک برنامه ورزشی مناسب و رژیم غذایی نقش موثری در کنترل وزن  دارد. کسی که با ورزش و تحرک بتواند وزن خود را کنترل کند، در پیشگیری از سرطان سینه گام بزرگی برداشته است

 

ورزش چگونه خطر سرطان سینه را کم می کند؟

 

ثابت شده است در دخترانی که به صورت منظم ورزش می کنند شروع سیکل های ماهیانه کمی تاخیر دارد. از آنجا که شروع زودرس قاعدگی از علل شناخته شده سرطان سینه می باشد ورزش با به تاخیر انداختن این امر در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان موثر است،

 

برخی مطالعات نشان داده اند که سطوح افزایش یافته استروژن در خلال سیکل های ماهیانه از علل ابتلا به سرطان پستان می باشد. ورزش تولید استروژن بیش از اندازه در خلال سیکل های دوره ای را کاهش می دهدو از این رو خطر ابتلا را کم می کند.

 

 برخی مطالعات زیاد بودن وزن در خلال نوجوانی و در بالغین را از علل ابتلا به سرطان سینه در دوران یائسگی دانسته اند. ورزش با افزایش مصرف کالری در حفظ وزن متعادل و جلوگیری از افزایش آن موثر است، ورزش متعادل و منظم با تقویت سیستم ایمنی سبب نابودی بهتر و سریعتر هرگونه سلول سرطانی توسط بدن می گردد .

 

 

چه نوع ورزش هایی مفیدند؟

 

فعالیت هایی با شدت متوسط و ورزش های رقابتی، ورزش های ایروبیک مثل شنا، دویدن، پیاده روی سریع، دوچرخه سواری و حرکات موزون حتی در افرادی که مشاغل پرتحرک دارند مثل پرستاران و کشاورزان ریسک سرطان سینه بین 50درصد تا 20درصد کاهش می یابد، به طور کلی ورزش ها و فعالیت هایی که سبب عرق کردن و افزایش ضربان قلب و سرعت و عمق تنفس شوند نقش مهمتری در کاهش خطر دارند.

 

چه مقدار ورزش مفید است ؟

 

 بهترین حالت انجام ورزش پرداختن به ورزش حداقل 5 بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه می باشد. بهتر است ورزش منظم و با شدت متوسط و نه شدید انجام گردد. در صورت مشغله ی کاری و نداشتن فرصت کافی می توان دفعات ورزش را به 3 بار در هفته کاهش داد اما کمتر از 3 بار در هفته سود چندانی ندارد .

 

در چه سنی ورزش مفیدتر است ؟

 

گرچه ورزش در هر سنی با کمک به تناسب و سلامتی فرد در کاهش ابتلا به سرطان پستان مفید است اما تحقیقات اخیر نشان می دهند که اگر ورزش کردن در دوران نوجوانی آغاز گردد اثرات مفید آن بیشتر خواهد بود. یک تحقیق نشان داد که زنان زیر 40 سال که به طور متوسط 8/3 ساعت در هفته ورزش می کنند 60درصد کمتر به سرطان سینه مبتلا می شوند.

 

ورزش در زنان مبتلا به سرطان سینه :

 

 تحقیقات بسیار نشان داده اند که ورزش در زنانی که مبتلا به سرطان پستان هستند چه در زمان درمان و چه پس از درمان سرطان مفید است. این مزایا عبارتند از

اعتماد به نفس بالاتر در بین افراد مبتلای ورزشکار.

بهبود ظاهر کلی بدن و تناسب اندام .

ورزش سبب کاهش تهوع پس از شیمی درمانی می گردد.

ورزش سبب کاهش خستگی در حین درمان می شود.

ورزش سبب کاهش افسردگیی و بهبود خلق می شود .

ورزش سبب بهبود خواب درافراد تحت درمان می گردد .

ورزش با جلوگیری از افزایش وزن در خلال شیمی درمانی پاسخ به درمان و طول عمر افراد مبتلا را افزایش می دهد.

پرداختن به ورزش باید با نظر پزشک صورت گیرد

 

 نقش ورزش و عملکرد هورمون های بدن :

 

ورزش اگر در حد متوسط و با هدف سلامتی انجام شود، متعادل کننده هورمون‌های بدن است. با توجه به این که هر نوع سرطان سینه شامل جراحی و شیمی درمانی می‌شود، برخی از خانواده‌ها گمان می‌کنند که بعد از عمل جراحی باید برای تقویت فرد، از مواد قندی و شیرین استفاده کنند در حالی که همین مواد باعث بازگشت عوارض بیماری و پیشرفت آن می‌شود. به همین دلیل به این افراد توصیه می‌شود پس از جراحی و شیمی درمانی هم در مورد ورزش و نوع رژیم غذایی خود حساسیت داشته باشند و آن را جدی بگیرند.

تاریخ: ۱۳۹۵/۰۶/۰۷