ریزترین علائم بارداری چیست؟

ریزترین علائم بارداری چیست؟

1- پریود از دست رفته (دیررس): 
دوره قاعدگی از دست رفته علائم بارز بارداری است و قاعدگی در تمام دوران بارداری اتفاق نمی افتد. گاهی اوقات ، گرفتگی و لکه بینی خفیف که در زمان لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم تجربه می شود می تواند با دوره قاعدگی اشتباه گرفته شود. همچنین زنانی که چرخه قاعدگی آنها نامنظم است ، ممکن است فوراً متوجه قطع قاعدگی نشوند. غیر معمول است که علائم و نشانه های بارداری قبل از قطع پریودی ظاهر شود ، اما اگر چرخه پریودی زن نامنظم باشد ، ممکن است این اتفاق بیفتد.
 
2- خونریزی یا گرفتگی لانه گزینی: 
خونریزی یا لکه بینی ملایم ممکن است زمانی رخ دهد که تخمک بارور شده به لایه رحم وصل شود؛ 6 تا 12 روز پس از لقاح. گرفتگی خفیف در این زمان نیز می تواند رخ دهد. ممکن است خونریزی لانه گزینی با پریودی اشتباه گرفته شود ، اگرچه معمولاً بسیار سبک تر از پریودی معمولی است.
 
3- ترشحات واژن: 
بعضی از خانمها ممکن است در اوایل بارداری متوجه ترشح غلیظ و شیری از واژن شوند. این اتفاق در هفته های اول بارداری با افزایش ضخامت دیواره واژن رخ می دهد. این ترشحات ممکن است در طول بارداری رخ دهد. اگر ترشحات واژن همراه با بوي ناخوشايند يا سوزش و خارش باشد، نشانه عفونت قارچی يا باكتريايي است. در صورت بروز این مسئله باید با پزشک خود تماس بگیرید.
 
4- تغییرات سینه:
بسیاری از خانم ها در اولین هفته های بارداری دچار تغییر در سینه ها می شوند. این تغییرات را می توان به عنوان درد ، حساسیت ، سنگینی ، پر بودن یا احساس سوزن سوزن شدن احساس کرد. ناراحتی به طور معمول بعد از چند هفته کاهش می یابد.
 
5- تیره شدن آئرولا: 
ممکن است آئرولا یا ناحیه اطراف نوک سینه از نظر رنگ تیره شود.
 
6- خستگی: 
در حالی که این نشانه خیلی خاص نیست و ممکن است به عوامل بیشماری مرتبط باشد، زنان باردار غالباً احساس خستگی را از اولین هفته های بارداری مشاهده می کنند.
 
7- بیماری صبحگاهی ، تهوع و استفراغ:
تهوع بارداری در هر ساعت از روز رخ می دهد. برخی از خانم ها هرگز بیماری صبحگاهی را تجربه نمی کنند، در حالی که برخی دیگر حالت تهوع شدید دارند. در اکثر موارد این نشانه بین هفته های 2 تا 8 بارداری دیده می شود. اکثر خانم ها در حدود هفته سیزدهم یا چهاردهم از این نشانه بارداری خلاص می شوند، اما ممکن است دیگران در طول بارداری حالت تهوع مداوم داشته باشند.
 
8- حساسیت به بوها: 
برخی بوها ممکن است تهوع یا حتی استفراغ را در اوایل بارداری به وجود آورد.
 
9- افزایش ادرار: 
این نشانه در هفته ششم تا هشتم بارداری شروع می شود. برخی از خانم ها به دلیل تغییرات هورمونی، تکرر ادرار را تجربه می کنند. اگر علائم دیگری مانند سوزش هنگام ادرار رخ داد، باید به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید از عفونت دستگاه ادراری رنج نمی برید .
 
10- سرگیجه یا غش کردن: 
ممکن است این نشانه به تغییرات هورمونی مؤثر بر سطح گلوکز یا فشار خون ، سرگیجه و احساس ضعف مرتبط باشد که در اوایل بارداری رخ می دهد.
 
11- یبوست:
سطح هورمون همچنین می تواند باعث شود برخی از خانم ها در ابتدای بارداری دچار یبوست شوند.
 
12- سردرد:
سردرد نیز ممکن است مربوط به تغییر سطح هورمون باشد و ممکن است در طول بارداری رخ دهد.
 
13- نفرت از مواد غذایی یا هوس:
هوس غذایی ممکن است در اوایل بارداری شروع شود و ممکن است در طول بارداری ادامه یابد. به همین ترتیب ، تنفر غذایی (احساس تهوع یا حس نکردن مزه برخی غذاها) نیز می تواند رخ دهد.
 
14- کمردرد:
اغلب کمردرد به عنوان علامت اواخر بارداری در نظر گرفته می شود اما می تواند در مراحل اولیه بارداری شروع شود. خانمها می توانند در طی بارداری نوعی از کمردرد را تجربه کنند.
 
15- تغییرات روحی:
نوسانات خلقی به دلیل تغییر سطح هورمون در سه ماهه اول بارداری نسبتاً متداول است. آنها همچنین ممکن است با استرس یا عوامل دیگر در ارتباط باشند.
 
16- تنگی نفس:
افزایش اکسیژن مورد نیاز بدن (برای حمایت از جنین در حال رشد) ممکن است باعث تنگی نفس در برخی از خانم ها شود، اگرچه این علائم در مراحل نهایی بارداری شایع تر است.
 
سایر علائم جزئی تر و دیر هنگام بارداری:
17- درد سینه ها
 
18- تورم پاها
 
19- سوزش سر دل
 
بعضی اوقات ، علائم PMS ، از جمله تغییر خلق و خوی قبل از پریودی، خستگی و حساسیت سینه ممکن است با علائم اولیه بارداری اشتباه گرفته شود.
 

تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۲۰