علت سرفه خشک در بارداری

علت سرفه خشک در بارداری

علت سرفه خشک در بارداری
ابتلا به سرفه خشک در بارداری دلایل مختلفی دارد که مهم ترین این دلایل افزایش سطح هورمون استروژن در بدن است. همچنین به طور طبیعی به دلیل شرایط بارداری سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و سریعا به موارد ایجاد آلرژی و سرفه خشک واکنش نشان می دهد. اگر بخواهیم دلایل ایجاد این بیماری را دسته بندی کنیم، دلایل اصلی ابتلا به سرفه خشک عبارتند از:
 
1- آلرژی 
همان طور که به آن اشاره کردیم سیستم ایمنی در دوران بارداری ضعیف می شود و بدن نسبت به مواد آلرژی زا حساسیت بیشتری نشان می دهد. اگرچه جنین تحت تأثیر این مواد آلرژی زا قرار نمی گیرد ، اما مادر را درگیر می کند. مواد آلرژی زا مانند ویروس ها می توانند از طریق بینی یا دهان وارد بدن شوند و باعث اختلال در تنفس یا سرفه خشک شوند.
 
2- آسم 
اگر فرد باردار مبتلا به آسم باشد، در دوران بارداری سرفه خشک را تجربه خواهد کرد.
 
3- برونکواسپاسم 
برونکواسپاسم  یک نوع بیماری است که در اثر قرار گرفتن در کنار حیوان خانگی ، سرمازدگی ، آلاینده های شیمیایی و دود سیگار ایجاد می شود و منجر به سرفه خشک می شود.
 
4- رینیت 
 رینیت (التهاب مخاط بینی) یک بیماری مرتبط با بارداری است که منجر به تورم غشاهای مخاطی می شود. نتیجه این تورم ها ابتلا ی فرد باردار به سرفه خشک است.
 
5- سیستم ایمنی ضعیف
افرادی که به طور طبیعی سیستم ایمنی ضعیفی دارند در طول دوران بارداری بیشتر در معرض ابتلا به انواع آلرژی ها و عفونت ها یا سرفه خشک هستند.
 
6- سوزش سر دل
ریفلاکس معده یا سوزش سر دل در دوران بارداری شایع است و می تواند دلیلی برای ایجاد سرفه خشک باشد.
 
علائم و نشانه های سرفه خشک 
سرفه خشک در بارداری علائم و نشانه هایی دارد که با شناخت آن ها می توانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید و یا به دنبال درمان آن باشید. این علائم عبارتند از:
 
خس خس سینه 
گرفتگی بینی
حالت تهوع
بی خوابی و خستگی

تاریخ: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰