عفونت کلامیدیا

عفونت کلامیدیا

کلامیدیا بیماری مقاربتی شایعی است که عامل ایجاد آن باکتری کلامیدیا می باشد. این بیماری زنان را در قسمت واژن، مقعد و حلق، و مردان را در قسمت مجاری ادرار، مقعد و حلق مبتلا می کند.
 
اما چطوری کلامیدیا می گیریم؟ عفونت کلامیدیا طی رابطه جنسی واژینال، رابطه مقعدی و رابطه دهانی منتقل می شود. زنان مبتلا، در زایمان می توانند عفونت را به جنین منتقل کنند. اگر عفونت داشتید و درمان شدید امکان ابتلا مجدد هم وجود دارد. کلامیدیا در افراد جوان شایع تر است مخصوصا در خانم های جوان. و اگر به صورت مرتب از کاندوم استفاده نکنید یا شریک جنسی متعدد داشته باشید احتمال ابتلا به آن بیشتر می شود.
 
کلامیدیا معمولا علائمی ندارد برای همین خود فرد ممکن است متوجه آن نشود. افرادی که علائم ندارند هم می توانند آن را انتقال بدهند. علائم عفونت ممکن است تا چند هفته بعد از رابطه جنسی به وجود بیاید. اگر عفونت پخش شود ممکن است باعث درد ناحیه شکمی، تب و تهوع شود. و اگر در مقعد ایجاد شود، باعث درد مقعدی، ترشح و خونریزی می شود. تست هایی برای تشخیص عفونت کلامیدیا وجود دارد مثل نمونه ادرار و یا نمونه واژن. اگر علائم داشتید و یا اگر با شخصی که مبتلا به عفونت بوده رابطه جنسی داشتید به پزشک مراجعه کنید. برای درمان کلامیدیا آنتی بیوتیک استفاده می شود. برای جلوگیری از انتقال هم تا زمان تمام شدن درمان از رابطه جنسی خودداری کنید.
 

تاریخ: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸