علت انجام سونوگرافی آنومالی چیست؟

علت انجام سونوگرافی آنومالی چیست؟

کارشناس تمام اندام های جنین را مشاهده و بررسی می کند. کارشناس قسمت های زیر را در جنین بررسی می کند:
 
1- ساختار و شکل سر جنین
 در این مرحله از سلامت مغزی جنین اطمینان حاصل میشود. با اینکه احتمال وجود مشکلات مغزی کم است اما بررسی این موضوع خیال شما را راحت خواهد کرد.
 
2- صورت جنین برای بررسی شکاف لب
شکاف کام در داخل دهان جنین که در سونوگرافی معمولی به سختی دیده می شود! در این سونوگرافی با احتمال بیشتری تشخیص داده میشود.
 
3- ستون فقرات جنین
بررسی مقطعی ستون فقرات و طول آن برای اطمینان از هم راستایی استخوان ها و پوشش پوست بر روی ستون فقرات پشت لازم و ضرروری به نظر می رسد.
 
4- دیواره شکم جنین
برای اطمینان از پوشیده شدن تمام اندام های داخلی با پرده صفاقی شکم و همچنین بررسی جفت و بند ناف و آب دور جنین! انجام این سونوگرافی لازم است.
 
5- قلب جنین
دو دریچه بالا (دهلیزی) و دو دریچه پایین (بطنی) باید دارای اندازه های برابر باشند و همین طور دریچه ها باید با هر ضربان قلب باز و بسته شوند. در این سونوگرافی رگ های اصلی و شریان هایی که خون را از قلب جنین حمل می کنند نیز بررسی میشوند.
 
6- شکم جنین
گاهی پیش می آید که جنین مقداری از آب دور خود را قورت می دهد که به صورت حباب های سیاه رنگ در شکم جنین دیده می شود.
 
7- کلیه های جنین
کارشناس سونو دو کلیه جنین و حرکت ادرار به داخل مثانه را بررسی می کند. اگر مثانه جنین خالی باشد باید در طول سونوگرافی پر شود و این مسئله به راحتی قابل مشاهده است. اگر سونو کیست ديده شود مطرح كننده كليه كيستيك است و اگر كليه ديده نشود مي‎تواند مطرح كننده آژنزي كليه باشد .
 
8- دست ها، پاها و بازوهای جنین
کارشناس دست های جنین با 5 انگشت را مشاهده می کند. گاهی يک يا چند انگشت به هم چسبیده اند و یا ممکن است که شصت فرو رفته باشد در حالی که دست بسته و مشت است! که این مورد میتواند نشانگر بیماری سندروم داون یا همان تريزومي 21 باشد. پاها نیز در این سونوگرافی بررسی میشود. فرم و اندازه استخوان ران نیز بسیار مهم است. 
 
9- معده کودک شما
کودک شما مقداری از مایع آمنیوتیک را که در آن قرار دارد قورت میدهد که در معده اش به عنوان یک حباب سیاه دیده می شود.
 
10- جنسیت جنین
با اینکه سونوگرافی آنومالی برای بررسی وضعیت رشد جنین است اما جنسیت هم تعیین میشود! اگر دو لابیا ديده شد دختر و اگر پنیس با حلقه اسكلروتوم ديده شد جنسيت جنين پسر است . در هنگام سونو حتماً پاهاي بچه بايد باز باشد. اگر هنگام سونو پاهاي بچه بسته باشد و بند ناف جلو بيفتد ممکن است به اشتباه پسربودن جنین تشخيص داده شود. مواردی مانند هیدروسیل و یا  كيست تخمدان در این سونوگرافی تشخیص داده میشود.
 
10- جفت 
 محل قرار گیری جفت در مقابل دیواره جلویی یا در مقابل دیواره پشتی رحم یا معمولا نزدیک بالای رحم می باشد.  اگر جفت جلوی دهانه رحم (گردن رحم) باشد اصطلاحا گفته میشود که جفت پایین است. اگر جفت در رحم شما پایین باشد، در سه ماهه سوم، اسکن دیگری خواهید داشت تا موقعیت آن را بررسی کنید. تا آن موقع احتمال دارد که جفت شما از گردن رحم دور شده باشد.
 
11- بررسی رشد جنین
در طی اسکن، پزشک بخش هایی از بدن نوزاد شما را اندازه گیری می کند تا ببیند که جنین چقدر رشد کرده است. او قسمت های زیر را در کودک شما  اندازه می گیرد:
 
 دور سر (HC)
 دور شکم (AC) : جهت بررسی اختلال رشد داخل رحمی (IUGR) مهم است كه محيط دور شكم رشد نكرده و فقط سر رشد كرده است .
 استخوان ران یا ران (FL)
اندازه گیری قطر سر یا BPD
 بررسي (F.O ) یا اكسي پوتو فرونتال فقط در اليگوسفالي اندازه‎گيري مي‎شود .
- اندازه گیری ها باید متناسب با زمان زایمان باشد. اگر اولین باری است که سونوگرافی انجام می دهید، در این سونوگرافی پزشک زمان زایمان را تعیین می کند. اندازه گیری ها باید با توجه به آنچه در این ماه انتظار می رود باشد. چنانچه اندازه ها غیر طبیعی باشند! پزشک ممکن است از شما بخواهد آزمایش های بیشتری انجام دهید.
 
- در این زمان جنسیت کودک شما به وضوح دیده میشود. جالب است بدانید که تعیین جنسیت جنین در هند ممنوع است. این به خاطر نرخ هشدار دهنده سقط جنین دختر است [1].
 
قبل از سونوگرافی آنومالی چی بخوریم؟
این سونوگرافی شکمی زمانی انجام میشود که حداقل مثانه تان پر شده باشد. بعضی از پرسنل از شما می خواهند که یک لیتر مایع را قبل از آن بنوشید. برای اکثر زنان حامله، این مسئله دردناک است و سایرین دردی را از مثانه پر تجربه نمی کنند.
 
اگر جزو افرادی هستید که از پر بودن مثانه ناراحت میشوید، تحمل کنید چون معاینه سریع است. مایع موجود در مثانه، به تکنسین کمک می کند که بهتر فرزندتان را ببینید. زمانی که مایع نیاز نیست، به شما اجازه می دهند که مثانه را خالی کنید.

تاریخ: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴