جلوگیری از خارش واژن

جلوگیری از خارش واژن

روش های زیادی برای جلوگیری از خارش واژن وجود دارد. این روش ها عبارتند از:
 
- پوشیدن لباس مناسب
باید بدانید این مشکل با پوشیدن لباس زیر تنگ بدتر می شود. اگر هوا قادر به گردش نباشد، گرما و رطوبت محفوظ در واژن باعث بدتر شدن خارش می شوند. نایلون و دیگر مواد مخصوص لباس های مردانه و زنانه از مواد جذب کننده رطوبت ساخته شده اند و اجازه گردش هوا را نمی دهند.  گرما و رطوبت بیش از حد می تواند باعث ایجاد عفونت قارچی واژن نیز بشود. پس بهتر است لباس زیر پنبه ای گشاد بپوشید تا تماس نزدیک بین لباس و واژن واکنش حساسیتی ایجاد نکند.
 
- بهداشت
در حالی که تمیز نگه داشتن و خشک بودن ناحیه واژن ضروری است، انتخاب صابون مناسب در صورت حساسیت نیز بسیار مهم است. سعی کنید از صابون یا دئودورانت های معطر استفاده نکنید. بعضی افراد به این نوع محصولات واکنش نشان می دهند و این می تواند باعث خارش شود. در عوض، از یک محصول خنثی، بدون عطر و یا یک جایگزین صابون استفاده کنید. پد بهداشتی یا تامپون های خود را نیز به طور مرتب عوض کنید.
 
منطقه واژن را به خوبی تمیز کنید و در هنگام شستشو از واژن به طرف عقب دست بکشید. این امر احتمال انتقال باکتری ها ی ناحیه مقعد به واژن را کاهش می دهد.
 
- محرک ها
حساسیت می تواند موجب خارش و درد شود. برخی از پارچه های لباسی ممکن است باعث حساسیت بیشتر واژن و واکنش آلرژیک شوند. برخی از غذاها نیز ممکن است همان اثر را داشته باشند. تماس فیزیکی به صورت مالش یا خارش واژن (بخوانید: خارش واژن در بارداری) نیز می تواند شرایط را بدتر کند.
 
اگر حساسیت دارید مواد مختلف را جدا کنید و آزمایش بدهید. می توانید یک دفترچه داشته باشید و هر گونه تغییری که در رژیم غذایی یا نوع لباس شما اتفاق می افتد و اثر خارشی دارد را در آن بنویسید. برای گرفتن نتیجه بهتر، فقط یک مورد را در رژیم یا لباس خود در یک زمان تغییر دهید و سپس تغییرات حاصل را بررسی کنید.
 
- بی حسی موضعی
برای ناراحتی کمتر برخی محصولات بی حس کننده وجود دارند. این محصولات به بی حس شدن پوست در هنگام خارش کمک می کنند. گاهی اوقات، واکنش های آلرژیک به بی حسی موضعی نیز ممکن است اتفاق بیفتد، بنابراین باید با دقت از آن ها استفاده شود. نمونه هایی از این محصولات شامل درمان با Lanacane و Vagisil می باشد.
 
- محصولات ضد خارش
محصولاتی مانند Eurax باعث کاهش خارش می شوند و مانند بی حس کننده های موضعی باید در ابتدا کم مصرف شوند چون گاهی اوقات باعث واکنش آلرژیک می شوند.
 
- مرطوب کننده ها 
مرطوب کننده های واژینال برای رفع خشکی واژن و  کاهش خارش استفاده می شوند.
 
- آنتی هیستامین ها
اگر مطمئن باشید که خارش به دلیل حساسیت و آلرژی اتفاق افتاده است استفاده از آنتی هیستامین های خوراکی مانند Piriton، Benadryl، Clarityn و Zirtek در کاهش خارش موثر هستند.

تاریخ: ۱۳۹۹/۰۲/۲۳