سونوگرافی چهار بعدی

سونوگرافی چهار بعدی

پس از تایید شدن بارداری شما، آزمایشات و اسکن های مختلفی انجام می شود. برخی از این آزمایشات اجباری است اما برخی دیگر اختیاری است و می توانید انجام ندهید.
یکی از اسکن های اختیاری سونوگرافی چهار بعدی است. این سونوگرافی در برخی نقاط دنیا قانونی نیست. اما باید پیش از انجام آن مطمئن شوید بیمه شما این سونوگرافی را پوشش می دهد یا خیر. در ادامه نکاتی در خصوص سونوگرافی چهار بعدی ذکر شده است.
 
سونوگرافی چهار بعدی چیست؟
سونوگرافی چهار بعدی حرکات جنین را داخل رحم نشان می دهد. در این سونوگرافی از امواج صوتی برای تصویر برداری استفاده می شود. در سونوگرافی سه بعدی می توانید تصویری سه بعدی از جنین دریافت کنید. سونوگرافی چهار بعدی شما را به مرحله بعد می برد. در این سونوگرافی فیلمی از جنین مشاهده می کنید. با استفاده از این تکنولوژی می توانید حرکات جنین را در لحظه در رحم مشاهده کنید. در واقع در این سونوگرافی می توانید خمیازه کشیدن یا لبخند زدن جنین را در لحظه مشاهده کنید.
 
سونوگرافی چهار بعدی به چه صورت است؟
سونوگرافی چهار بعدی مشابه سایر سونوگرافی های بارداری است.
 
ابتدا باید روی تخت مخصوص دراز بکشید. 
ژلی مخصوص بر روی شکم شما قرار می دهند.
این ژل به انتقال امواج صوتی کمک می کند.
سپس کارشناس مربوطه دستگاه مبدل را بر روی شکم شما قرار می دهد و برای تهیه تصویری مناسب حرکات چرخشی بر روی شکم انجام می دهد.
روش کار سونوگرافی چهار بعدی
تصویر برداری از جنین در رحم با استفاده از سونوگرافی چهار بعدی به روش زیر است:
 
دستگاه مبدل بر روی شکم شما حرکت داده می شود.
این دستگاه امواج صوتی را از طریق شکم به رحم می فرستد.
این امواج صوتی جنین را با استفاده از پژواک بزرگنمایی می کند.
مانیتور این پژواک ها را دریافت کرده و به صورت تصویر نشان می دهد.
اگر جنین حرکت کند یا ضربه بزند تصویر آن در سونوگرافی دیده می شود.
نتیجه سونوگرافی چهار بعدی
در هنگام سونوگرافی چهار بعدی پزشک به شما کمک می کند جنین را مشاهده کنید. این سونوگرافی به شما کمک می کنید متوجه شوید جنین در حال حاضر چه کاری انجام می دهد.
نتایج سونوگرافی چهار بعدی به پزشک شما بستگی دارد. در برخی موارد تصویر از جنین مشاهده می کنید اما برخی پزشکان فیلم چهار بعدی جنین را به شما نشان می دهند.
 
سونوگرافی چهار بعدی چه زمانی انجام می شود؟
پزشک شما بهترین فردی است که می تواند به شما بگوید چه زمانی باید سونوگرافی چهار بعدی انجام گیرد. برخی پزشکان پیشنهاد می کنند در هفته بیست و هفتم بارداری تا هفته سی و دوم بارداری این سونوگرافی انجام شود اما برخی دیگر پیشنهاد می کنند بین هفته بیست و ششم بارداری تا هفته سی ام بارداری این سونوگرافی انجام شود. 
در هفته نوزدهم بارداری تا هفته بیست و چهارم بارداری جنسیت جنین با استفاده از این سونوگرافی مشخص می شود. بهتر است با پزشک مشورت کنید و ببینید چه زمانی برای جنین مناسب تر است که این سونوگرافی انجام شود.
 
نکاتی مهم در خصوص سونوگرافی چهار بعدی
اشتیاق و هیجان شما برای مشاهده جنین کاملا طبیعی است. اما همیشه انجام سونوگرافی ایده خوبی نیست.
 
مطالعات نشان می دهد سونوگرافی چهار بعدی هیچ خطری برای جنین ندارد. در واقع این سونوگرافی به پزشک کمک می کند مشکلات موجود را متوجه شود و بتواند پیش از زایمان برای رفع آن ها اقدام کند.
برخی دستگاه ها می توانند به جنین در حین سونوگرافی آسیب برسانند ولی شما در هنگام سونوگرافی متوجه نمی شوید.
همچنین اگر جنین بیش از حد در معرض سونوگرافی باشد آسیب می بیند.
اگرچه انجام سونوگرافی چهار بعدی هیجان انگیز است اما بهتر است پیش از انجام آن با پزشک مشورت کنید و مطمئن شوید انجام آن لازم است. پیشنهاد می شوید تا جایی که می توانید این سونوگرافی را انجام ندهید. از بیمه خود بپرسید این سونوگرافی را پوشش می دهد یا خیر و در خصوص مزایا و معایب این سونوگرافی با پزشک خود صحبت کنید.
 

تاریخ: ۱۳۹۹/۰۴/۲۳