سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری

تعدادی از پزشکان در هفته های 6 تا 9 توصیه به انجام سونوکرافی برای تعیین سن و تاریخ زایمان میکنند اما برخی اگر شما هیچ یک از ریسک فاکتورهای زیر را ندارید، تنها یک سونوگرافی را در این دوره توصیه میکنند.
 
1- سقط جنین: اگر شما در ابتدای بارداری خونریزی واژینال دارید، پزشک شما درباره سقط مشکوک میشود و میخواد با سونوگرافی بطور منظم جنین شما را چک کند. ضربان قلب جنین از هفته 6 بارداری بطور واضح قابل شنیدن است. اگر شما صدای قلب جنین خود را بعد از 7 هفته شنیدید احتمال بارداری شما تا آخر 9 ماه 97 درصد خواهد بود. اگر در این زمان صدایی نشنیدید. نگران نباشید، سونوگرافی را تکرار کنید ممکن است سن جنین شما با دوره سیکل قاعدگیتان تناسب نداشته باشد.
 
2- حاملگی مولار یا اکتوپیک: خونریزی واژینال ممکن است نشانه حاملگی پوچ باشد. این حاملگی زمانی رخ میدهد که رویان در رحم نیست و پزشک بدنبال رویان می گردد. در حاملگی مولار، جفت غیر نرمال بوده و جنین کاملا مشخص نیست و سونوگرافی جنین را ممکن است بصورت یک خوشه انگور نشان دهد. درباره حاملگی مولار و عوارض آن بیشتر بدانید.
 
3-سن بارداری نادرست:وقتی شما از آخرین روز پریود قبلی خود ویا طول سیکل  مطمعن نیستید، پزشک به انجام سونوگرافی در هفته ششم و یا هفتم می پردازد. اگر اندازه و سایز جنین با هفته ای که در آن قرار دارد مطابقت کند ، سن بارداری و تاریخ زایمان شما مشخص میشود. وقتی شما در هفته 7 تا 13 بارداری هستید سن جنین شما قابل مشخص شدن خواهد بود.
 
4- بارداری های مکرر: اگر شما بطور مکرر باردار شده اید و یا از درمان های ناباروری استفاده کرده اید، امکان چند قلوزایی افزایش میابد و در این سونوگرافی ها تعداد قل ها مشخص می شود.
 

تاریخ: ۱۳۹۹/۰۶/۲۹