چگونه ژنتیک بر رنگ موی کودک شما تأثیر می گذارد؟

چگونه ژنتیک بر رنگ موی کودک شما تأثیر می گذارد؟

اگر هم شما و هم همسرتان موهایی قهوه ای یا سیاه دارید، کودک شما نیز به احتمال زیاد موهای تیره ای خواهد داشت. موهای قهوه ای بر موهای بلوند غالب است، بنابراین اگر یکی از شما موهای روشن و دیگری موهای تیره دارد به احتمال زیاد موهای فرزندتان تیره می شود؛ اما احتمال بلوند شدن نیز وجود دارد. به همین ترتیب، اگر هم شما و هم همسرتان بلوند باشید، به احتمال زیاد نوزادان شما بلوند خواهند بود.
 
وجود موهای مادرزادی قرمز در والدین کمی پیچیده تر است و معمولا باید هر دو والدین این ژن را داشته باشند تا بر نوزادشان تاثیر داشته باشد. اگر پدربزرگ و مادربزرگ بلوند باشند اما موهای شما تیره باشد احتمال اینکه موهای فرزند شما بلوند شود وجود دارد.
 
اما بخاطر داشته باشید که ژن های مختلفی از هر یک از والدین وجود دارد که رنگ مو را تعیین می کند. همچنین ژن های دیگری وجود دارند که مقدار رنگدانه ای به نام ملانین را در موهای نوزاد کنترل می کنند. اگر مقدار زیادی از یک نوع ملانین به نام eumelanin در بدن وجود داشته باشد، موهای سیاه یا قهوه ای ایجاد می شود. اگر مقدار کمی eumelanin در بدن نوزاد باشد موهایش بلوند می شود. افراد مو قرمز نوع دیگری از ملانین را دارند که به نام فوملانین شناخته می شود.
 

تاریخ: ۱۳۹۹/۰۸/۲۰