آمادگی های پیش از بارداری

آمادگی های پیش از بارداری

امروزه اكثر متخصصین معتقدند كه باید از مدتی قبل از بارداری به سلامت پدر و مادر توجه داشت.در این مقاله برخی از مواردی که باید پیش از بارداری به آن توجه و رعایت شود آورده شده است.

 

با رعایت این نکات دوران بارداری سالم و بدون استرس را سپری کرده  و زایمان راحتی را تجربه خواهید کرد .

 

1.       مطمئن شوید بیماری خاصی ندارید و در شرایط بدنی سالمی قراردارید.

2.        پایین بودن سطح فولیک اسید در بدن، خطر سقط را افزایش می دهد. لازم است كه قبل از بارداری مصرف فولیک اسید را آغاز كنید، چرا كه بیشترین تاثیر مثبت فولیك اسید در 28 روز نخست بارداری است. از آنجا كه ممكن است ندانید چه زمانی باردار می شوید، بهتر است همزمان با توقف روش جلوگیری از بارداری و در دورانی كه سعی می كنید باردار شوید، مصرف آن را آغاز كنید.

3.       از پزشک خود بخواهید تا سطح آهن بدن شما را بررسی كند؛ نباید پیش از بارداری از كمبود آهن رنج ببرید. كمبود آهن در بارداری ممكن است موجب شود تا بیش تر احساس خستگی كنید. بعلاوه شما باید ذخیره آهن مناسبی برای جنین و زایمان داشته باشید.

4.       سعی کنید از ابتلا به عفونت ها اجتناب کنید و نکات بهداشتی را رعایت کنید.

5.       از تماس با مواد شیمیایی مضر در خانه و محل كار اجتناب كنید.

6.       به پزشک مراجعه كنید تا اگر لازم می داند برخی از آزمایشات و یا در صورت لزوم واكسیناسیون را پیش از بارداری انجام دهد

7.       حداقل3 ماه پیش از باردار شدن به وزن ایده آل بدن خود برسید

8.       گروه خونی خود و همسرتان را مشخص و یاداشت کنید .

9.       در مورد تمام داروهایی كه به صورت مرتب مصرف می كنید با پزشک صحبت كنید و مطمئن شوید كه تمام بیماری های مزمن شما تحت كنترل قرار دارند.

10.   از سلامت دندانهایتان مطمئن شوید.وجود بیماری لثه در دوران بارداری خطر به دنیا آمدن كودكی با وزن پایین را افزایش می دهد.

11.   گر از روشهای جلوگیری از بارداری دیگر استفاده نمی کنید در صورت استفاده از خدمات آزمایشگاه و تصویربرداری های پزشکی مانند رادیولوژی مسئول مرتبط را مطلع سازید.

12.   برنامه منظم ورزشی را تدوین و هر روز انجام دهید.

13.   رژیم غذایی سالم و سرشار از سبزیجات ، میوه و پروتئین داشته باشید.

14.   مصرف دخانیات را قطع کنید.

15.   الکل را ترک کنید .

16.   از استرس و عوامل استرس زا بپرهیزید.

17.   از مصرف داروهای غیر مجاز دوری کنید.

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۴/۲۱