آنچه خانم‌ها بايد بدانند

آنچه خانم‌ها بايد بدانند

روزانه، ماهانه و سالانه، زنان زيادي وارد بازار کار مي ‌شوند؛ در عين حال که مسئوليت ‌هاي خانوادگي آن ها سر جاي خود باقي مانده و گاهي اين اوضاع، کار را به خميازه کشيدن و بي ‌خوابي‌ و کمبود انرژي و هزار و يک مشکل ديگر مي ‌کشاند و حتي زنان سياستمدار، تاجر و ورزشکار نيز از اين امر در امان نيستند. پس چه بهتر که با آزمايش ‌هاي ساده و پيگيري ‌هاي به موقع، بتوانيم از بروز بيماري ‌هاي زنان در چنين شرايطي جلوگيري کنيم.

مشکلات تيروئيدي

بگذاريد بحث را از همان مشکلات تيروئيد شروع کنيم؛ مشکلي که به روايت آمار، چيزي حدود 25 درصدي زنان آمريکايي را دچار مي ‌کند. بيماري ‌های تیروئید با آزمايش ‌هاي ساده قابل تشخيص است. علايم و نشانه‌ هاي اين بيماري ‌ها، کاهش حرکات روده ‌اي، یبوست، کاهش انرژي، اختلالات خواب و همچنين افزایش وزن است.

زنان و بيماري ‌هاي آهنين

هميشه کاهش انرژي مربوط به مشکلات تيروئيدي نيست. يک پنجم زنان و نيمي از زنان باردار، فقرآهن دارند و اين حاصل تحقيق دانشمندان مايوکلينيک است. فقر آهن، شايع‌ ترين علت  کم خونی زنان است. درمان ساده و آسان است ولي تغييرات بزرگي در وضعيت سلامت زنان ايجاد مي ‌کند.

اما پزشکان هشدار مي ‌دهند که نبايد آهن زيادي در رژيم غذايي زنان، وجود داشته باشد. دکتر ساوارد، يکي از پزشکان مشاور آمريکا، مي‌گويد: "دريافت آهن بسيار زياد،‌ عقيده درستي نيست. آهن يک فلز سنگين است و ممکن است دريافت مقادير زياد آن به مسموميت با آهن منجر شود بنابراين بايد با مشورت با پزشک به تشخيص درست برسيد." البته بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که کمبود آهن ممکن است نشانه يک ضايعه خون ‌ريزي ‌دهنده مثل سرطان روده بزرگ باشد يا هر ضايعه ديگري مثلزخم معده يا دوازدهه که به طور مداوم و خفيف خون‌ريزي مي ‌کند و بيمار متوجه آن نمي ‌شود اما باعث مي‌ شود، فرد به کمبود آهن و کم‌ خوني ناشي از آن دچار شود يا وجود يک بواسیر يا ضايعه عروقي ديگر در دستگاه گوارش ممکن است علت از دست دادن آهن بدن باشد. بنابراين نبايد صرفا با مصرف مکمل يا قرص های آهن، به جنگ عليه کمبود آهن وکم خونی فقر آهن رفت.

اگر جسم شما درباره سلامت ‌تان، چيزهايي به شما مي ‌گويد، شما بايد به آن گوش کنيد. صبر نکنيد تا بدن ‌تان به شما اخطار حسابي بدهد. نبايد تا سر حد آسيب به خودتان صبر کنيد و منتظر بمانيد.

زنان و راز جواني

هنگامي که زنان سیگاررا ترک مي ‌کنند، پوست صورت آن ها طي 9 ماه به اندازه 13 سال جوان مي ‌شود. علاوه بر اين، برعکس تصورات موجود،ترک سیگار سبب چاقي نمي ‌شود و بالعکس در 75 درصد موارد افراد يا لاغر مي ‌شوند و يا در وزن قبلي خود باقي مي‌ مانند. اين نتيجه تحقيقات دانشمندان اتحاديه ايتاليايي در مبارزه با سیگارکشیدن است که اعلام شد. پژوهش‌هاي اين دانشمندان درباره مطالعه سن پوست بود. نتيجه تحقيقات، شگفت‌انگيز بود؛ پوست شرکت کنندگان اين پژوهش به طور متوسط 13 سال جوان تر شده و وزن آن ها نيز چند کيلوگرم کمتر شد.

نقش ورزش در سلامت زنان

فعاليت‌هاي ورزشي منظم به همراه تغذيه مناسب مي ‌تواند در بالا بردن ضريب سلامت زنان و پيشگيري از بيماري ‌ها که از علل عمده مرگ و ناتواني آن ها در سراسر دنيا است، مؤثر باشد.

افزون بر اين، تحرکات جسماني مستمر در جلوگيري از ابتلا به امراض قلبی و عروقی نقش به سزايي دارد و شاملبیماری های قلبی،فشار خون و ضربان قلب بالا است که يک سوم از علل مرگ و مير زنان در سراسر دنيا را تشکيل مي ‌دهد. فعاليت‌هاي ورزشي منظم به همراه رژيم غذايي مناسب، يکي از مؤثرترين روش‌هاي کنترل چاقي و باقي ماندن در وزن  بدنی ایده آل در ميان زنان است.

آمار بيانگر اين واقعيت است که ديابت بيش از70 ميليون نفر از جمعيت زنان دنيا را به اين بيماري مبتلا کرده است. تحقيقات اخير نشان مي ‌دهد که فعالیت های ورزشی منظم و ايجاد تغييراتي در رژيم غذايي مي‌ تواند از بروز بيش از نيمي از بيماري‌ هاي ديابت نوع دو پيشگيري کند. فعاليت‌هاي ورزشي معمولاً عامل مهمي در پيشگيري پوکی استخوان است. فعاليت‌ هاي بدني نسبتاً سنگين، مثل پياده‌ روي و آهسته دويدن، براي رشد طبيعي استخوان‌ ها و اسکلت بدن بسيار ضروري و لازم است پیاده روی تندو تيز در کاهش ضايعات استخواني مؤثر است و در بالا بردن استحکام، توازن و کاهش خطر افتادگي ماهيچه‌ ها نيز نقش دارد. فعاليت‌هاي ورزشي منظم در کاهش استرس، اضطراب،افسردگی و احساس بي‌ کسي و تنهايي، تأثير اساسي دارد و اين پديده براي زنان بسيار حايز اهميت است زيرا در کشورهاي پيشرفته و در حال توسعه روند رشد بيماري افسردگي در زنان تقريباً دو برابر مردان است.

راز طول عمر پيرترين زن جهان

به گفته محققان، راز سلامت پيرترين زن دنيا که 115 سال از عمرش مي‌ گذرد، لاغر بودن و دوري از استرس است. به گزارش هلث دي نيوز، محققان دانشكده بوستون آمريكا با مطالعه درباره اين زن 115 ساله و انجام آزمايش خون و DNA براي افراد بالاي 100 سال اعلام كردند كه DNA افراد بالاي 100 سال مانند هم بوده و علت طول عمر اين افراد، مسايل ژنتيكي و فاكتورهاي محيطي از قبيل سلامت و بهداشت در طول زندگي آنان است. گفتني است هم اكنون 75 نفر (64 زن و 11مرد) بالاتر از 110 سال در جهان وجود دارد.

‌ترجمه: دکتر شهرام توجهي

منبع: Reader's Digest

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۵/۰۸