چگونه دوران بارداری را بدون استرس بگذرانیم؟

چگونه دوران بارداری را بدون استرس بگذرانیم؟

بارداری از دوران استرس‌ دهنده برای هر زنی است. این استرس اگر در اندازه کم باشد کاملا نرمال است ولی اگر استرس در اندازه بالا و همیشگی باشد باید آن را به حد تعادل رسانده و کارهایی انجام شود که این استرس از بین برود:


1_استراحت کنید و آرامش خود را حفظ کنید.
اگر بتوانید آرامش خود را حفظ کنید هم برای شما و هم برای فرزندتان خوب است. روی حرکات فرزندتان داخل شکم تمرکز کنید، با او حرف بزنید و آواز بخوانید. جنین از هفته ۲۳ بارداری صدای مادر را می‌شنود. حرف زدن با فرزندتان همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا پس از تولد با او رابطه عاطفی برقرارکنید. به بدن خود گوش دهید. اگر احساس خستگی می‌کنید زودتر بخوابید. بدنتان سخت تلاش می‌کند تا فرزند در حال رشد شما را تغذیه کند بنابراین به خوابیدن نیاز دارید.


2_در مورد نگرانی‌تان حرف بزنید.
اگر برای سلامت فرزندتان نگران هستید، می‌توانید با پزشکتان مشورت کنید.

با همسر خود صحبت کنید شاید نگرانی‌های مشترک داشته باشید یا همسر شما نگرانی‌هایی دارد که شما از آنها مطلع نباشید. صحبت کردن در مورد نگرانی‌ها می‌تواند به شما احساس خوبی دهد.


3_تغذیه مناسب داشته باشید.
خوب خوردن هم برای فکر شما خوب است هم برای جسم شما. یک رژیم سالم حاوی اسیدهای چرب ضروری امگا ۳، ویتامین و مواد معدنی می‌تواند خلق و خوی شما را بهتر کند. اسیدهای چربی امگا ۳ که در ماهی‌های چرب و غذاهای دریایی یافت می‌شوند می‌توانند به شما آرامش دهند. خوردن ماهی‌های چرب مانند سالمون، تن و ساردین هفته‌ای یک بار مناسب است. آب هم به مقدار کافی بنوشید چراکه خشکی بدن روی خلق و خوی شما اثر می‌کند.


4_ورزش کنید.
ورزش خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد و در دوران بارداری بسیار لازم است. شنا ورزش ایده‌آلی است. حتی پیاده‌روی حداقل به مدت ۲۰ دقیقه در روز به شما در تغییر خلق و خو کمک می‌کند. یوگای بارداری هم ورزش مناسبی است چرا که به شما تکنیک‌های تنفس، آرامش و مدیتیشن را یاد می‌دهد. این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کند اضطراب خود را کنترل کنید. البته قبل از آغاز هر ورزشی ابتدا با پزشکتان مشورت کنید.


5_در مورد زایمان بیشتر بدانید
در مورد اینکه چه اتفاقی هنگام زایمان می‌افتد بیشتر بدانید. اگر می‌خواهید سزارین شوید از پزشک خود بپرسید چه اتفاقی در طول زایمان می‌افتد. این کار به شما کمک می‌کند آرامش خود را حفظ کنید.

 

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۵/۲۴