توصیه های پوستی ویژه برای خانم‌های باردار

توصیه های پوستی ویژه برای خانم‌های باردار

فشار جسمی تغییریافته در دوران بارداری اغلب برای خانم‌های باردار دشوار است. اما با چند ترفند کوچک می‌توان این ناراحتی را کاهش داد. نه‌تنها شکم به‌طور پیوسته رشد می‌کند، بلکه کل ارگانیسم خود را با وضعیت تغییریافته و نیازهای کودک سازگار خواهد کرد. برای بدن مادر این یک فشار بزرگ است. با وجود تنش ، خانم باردار می‌تواند احساس خوشایندی داشته باشد، البته اگر حس جدید بدنش را بپذیرد و از چند توصیه تبعیت کند.

1 _ماساژ شکم با روغن
روزانه پس از دوش گرفتن روغن نرم و لطیف استفاده کنید و به آرامی روی پوست شکم ماساژ دهید. ماساژ را محتاطانه با نوک انگشت انجام دهید. برای اینکه پوست انعطاف‌پذیرتر شود، روغن را به شکل دورانی پخش کنید.


2 _مراقبت محتاطانه از پوست صورت
پوست صورت خانم‌های باردار در دوران بارداری حساس‌تر می‌شود. در دوران بارداری تنها از لوسیون شستشو با pH خنثی بسیار ملایم استفاده کنید و هرگز از لوسیون صورت الکلی استفاده نکنید زیرا پوست را خشک می‌کند.

_3 استفاده از شامپوی ملایم
موها نیز از طریق تغییرات هورمونی در طول دوره بارداری در معرض فشار قرار می‌گیرند. برای مراقبت از موها تنها باید از شامپوی ملایم استفاده کنید واز آب داغ برای آبکشی موها یا حتی باد گرم سشوار برای خشک کردن موها استفاده نکنید.


_4استفاده از پاک‌کننده مناسب صورت
جوش دوران بارداری، حتی با بهترین ماده ضدجوش روی پوست صورت تمیز نشده ونمی‌تواند موثرباشد بنابراین، پاکسازی کامل صورت صبح‌ها و شب‌ها ضروری است.پاک‌کننده آرایشی و بهداشتی طبیعی و خوب عوامل مصنوعی ندارد، در عوض سورفاکتانت(ترکیباتی آلی) که مشتق‌شده از مواد گیاهی است در آن وجود دارد. اگر چه این فوم‌ها کف نمی‌کنند، اما با محیط‌زیست سازگار و برای پوست مناسب‌اند


_5حمام بخار صورت

بخار منافذ پوست را باز و تمیز می‌کند و به عنوان درمان خانگی به شیوه طبیعی در برابر آکنه و جوش موثر است.

مواد لازم: 2-1 لیتر آب داغ، یک کاسه بزرگ، 3 کیسه چای بابونه و یک حوله آماده کنید.
روش کار: کیسه‌های چای را داخل کاسه آب جوش قرار دهید. سر خود را به سمت کاسه خم کنید و با یک حوله طوری که هیچ بخاری نتواند بیرون رود روی سر و کاسه را بپوشانید. اگر برای اولین بار در حمام از بخار صورت استفاده می‌کنید یا پوست حساسی دارید، 10دقیقه زمان کافی است.اگر احساس می‌کنید بخار بیش از حد گرم است می‌توانید حوله را بلند کنید و تهویه کوتاهی انجام دهید.


_6 استفاده از ماسک روغن درخت چای برای لکه‌های بارداری
به‌صورت انتخابی می‌توانید روغن درخت چای را برای درمان جوش در دوران بارداری استفاده کنید. ماسک جوش خاک‌رس و روغن درخت چای به‌ سرعت ساخته می‌شود.
مواد لازم: 2-1 قطره روغن درخت چای ارگانیک، 1 قاشق غذاخوری خاک‌رس و آب.
طرزتهیه: برای تهیه این ماسک تمام مواد را با هم ترکیب کنید و خمیر حاصل را روی پوست تمیز به جز اطراف چشم قرار دهید.20-15 دقیقه زمان برای تاثیرگذاری لازم است. صورت را با آب ولرم بشویید و از مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید.


_7 استفاده از ماسک مخمر جوش
مخمر تاثیر ضد باکتری و ضدالتهابی دارد بنابراین از روند درمان طبیعی پوست پشتیبانی می‌کند.
برای تهیه ماسک مخمر ابتدا داخل یک کاسه مخمر تازه را با 4 قاشق غذاخوری شیر ولرم ترکیب کنید و خمیر به‌دست آمده را روی صورت قرار دهید (به‌جز اطراف چشم ولب) تا خشک شود سپس با آب بشویید و پوست را با مرطوب‌کننده مناسب پوشش دهید.

 

_8 استفاده از ماسک خاک‌رس برای رفع لکه‌های پوستی
خاک‌رس چربی باقیمانده را می‌گیرد و تاثیر ضدالتهابی دارد و تا حدودی تاثیر خشکی روی پوست می‌گذارد.
خاک‌رس را با آب به میزانی مخلوط کنید که خمیر منسجمی به‌دست آید. خمیر را 30-15دقیقه روی صورت قرار دهید تا خشک شود سپس با آب ولرم بشویید.

 

_9 لایه‌بردار برای خانم‌های بارداری که پوست حساس دارند
برای پوست‌های حساس مواد ساینده طبیعی مانند بلغور جو دوسر مناسب‌تر است.
برای اسکراب بلغور جو دوسر، 4 قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر و آب نیاز دارید.
مواد تشکیل‌دهنده را در یک کاسه بریزید و با چنگال هم بزنید تا به شکل خمیر کرمی درآید و با حرکات دایره‌ای روی صورت پخش کنید.

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۵/۲۴