۱۰ کار ضروری که قبل از تولد نوزاد باید انجام دهید!

۱۰ کار ضروری که قبل از تولد نوزاد باید انجام دهید!

در ادامه این مقاله، نگاهی به ۱۰ کار ضروری که باید قبل از تولد نوزاد خود انجام دهید، اشاره شده است. این کارها عبارتند از:


۱. خانه تکانی و تمیز کردن خانه قبل از آغاز درد زایمان:
ممکن است تمیز کردن خانه در دوران بارداری کمی برایتان دشوار باشد. شما می‌توانید کارهای کوچک مانند مرتب سازی کمد لباس، تمیز کردن تختخواب نوزاد، شستن اسباب بازی‌ها و همچنین تمیز کردن آشپزخانه را کم کم و از ماه قبل زایمان شروع کنید.اگر قصدتان شستن تمام وسایل خانه است، حتما برای تمیز کردن اشیای بزرگ خانه مانند فرش از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید، چون انجام کارهای سنگین در ماه آخر بارداری هم برای شما و هم برای فرزندتان خطرناک خواهد بود.


۲. تهیه وسایل امن و راحت برای خانه:
قبل از به دنیا آمدن نوزاد خود، باید فکری برای گذاشتن درپوش به تمام پریزهای الکتریکی و یا قرار دادن حفاظ مناسب برای راه پله ها یا درب اتاق ها بکنید، و فرش و ملافه‌های نو برای خود و فرزندتان تهیه کنید. حتما قبل از تولد نوزاد خود اطمینان حاصل کنید که چیزهای خطرناک در خانه دور از دسترس نوزادتان قرار خواهند گرفت.


۳. خرید ملزومات برای استفاده نوزاد بعد از تولد:
خوب است تمام خریدهای خودتان را هنگامی که در سه ماهه سوم بارداری خود قرار گرفتید، انجام دهید. خرید چیزهایی مانند تخت نوزاد، شیشه شیر کودک و پمپ پستان، دستگاه ضدعفونی کننده شیشه شیر نوزاد، لباس نوزاد، ملافه کودک، اسباب بازی، و لوازم جانبی حمام فرزند خود را حتما قبل از به دنیا آمدن او انجام دهید.


۴. یافتن یک پزشک متخصص اطفال خوب قبل از به دنیا آمدن فرزندتان:
اگر یک کودک بزرگتر هم در خانه داشته باشید، پس در حال حاضر یک پزشک متخصص اطفال خوب هم سراغ خواهید داشت. در غیر این صورت، برای یافتن یک متخصص خوب، اول از دوستان و خانواده خود پرس و جو کنید.


۵. تمیز شستن لباس نوزادان:
به یاد داشته باشید که چون نوزادان دارای پوست بسیار حساسی هستند، این کار ایده خوبی خواهد بود تا همیشه قبل از شستن لباس نوزاد، همه مسائل پوستی او را بررسی نمایید. پس، در مورد مواد شوینده‌ای که با آن لباس نوزاد خود را خواهید شست، دقت کنید ،سپس آن ها را حتما در زیر نور خورشید خشک نمایید.


۶. بسته بندی نمودن ساک بیمارستان با دقت کامل در سه ماهه آخر دوران بارداری:
وسایلی که یک مادر باردار باید در ساک بیمارستان خود قرار دهد، عبارتند از: لباس زیر برای مادر و نوزاد، ناف بند بهداشتی، حوله، مسواک و خمیر دندان، شانه، یک جفت جوراب، کش مو برای جمع کردن موهای مادر،م جموعه ای از لباس‌های بچه، پوشک نوزاد، دستمال مرطوب و... .


۷. قرار دادن صندلی و سبد نوزاد خود در خودرو:
این نکته بسیار مهم است که شما بعد از زایمان، برای قرار دادن نوزاد خود بر روی صندلی ماشین به هنگام آمدن به خانه دقت بیشتری بکنید، چون حتما هنگام ترخیص از بیمارستان و آوردن نوزاد خود به خانه از اتومبیل استفاده خواهید کرد. به یاد داشته باشید که امن ترین جا در ماشین برای قرار دادن صندلی نوزاد وسط صندلی پشت ماشین خواهد بود.


۸. درست نمودن پوشه اطلاعات کامل در مورد نوزاد خود قبل از زایمان:
به یاد داشته باشید که ایجاد نمودن یک پوشه که بتوانید در آن سوابق سلامتی خود و نوزادتان را یادداشت کنید، و اطلاعات کامل تولد نوزاد و تمام شماره های تماس مهم پزشکان را در آن نگه دارید، بسیار مهم است. همچنین، ذخیره کردن پرونده واکسیناسیون نوزاد و برنامه‌های موجود در پوشه، همراه با همه نسخه‌های استفاده شده توسط مادر در دوران بارداری و دیگر سوابق بهداشتی و مهم خانوادگی، از کارهای مهم قبل از زایمان می باشد.


۹. روزهای قبل از زایمان را برای خودتان هم مغتنم بشمارید:
استفاده از وسایل آرایشی استاندارد در حد معمول، برای همه مادران مخصوصا مادران حامله لازم و ضروری است. اما افراط در استفاده از این وسایل زیبایی، در طول دوران بارداری خوب نخواهد بود.


۱۰. صرف کردن زمان زیاد بین هر زن و شوهری قبل از آغاز درد زایمان:
به خاطر داشته باشید هنگامی که نوزاد شما به دنیا آمد، شما دیگر به عنوان زن و شوهر، به سختی زمان پیدا خواهید کرد که باهم باشید. پس می‌توانید در روزهای آخر دوران بارداری خود، از لحظات گرم و به یاد ماندنی با شریک زندگی خودتان، بهره ببرید. تماشای فیلم، خوردن یک شام رویایی با شمع‌های روشن و یا قدم زدن آرامش بخش در ساحل دریا از کارهایی است، که هر زن وشوهری می توانند قبل از آغاز روزاهای زایمان، آن ها را بیشتر تجربه کنند.
امیدواریم که شما با انجام این ۱۰ کار، قبل از تولد نوزاد خود و انجام تمرینات ورزشی مناسب، بتوانید انتظار تولد کودک سالم خود را بدون عوامل استرس زا سپری کنید.

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۶/۱۳