علایم بارداری خارج از رحم

علایم بارداری خارج از رحم

برخی زنان شرایط نامطلوب بارداری را تجربه میکنند که بارداری خارج رحم یکی از شرایط نامطلوب بارداری است. در یک حاملگی خارج رحم، تخم بارور شده به دیواره داخلی رحم متصل میشود که شبیه بارداری سالم است. این تخم بارور شده به لوله فالوپ یا گاهی در حفره شکمی یا ناحیه دهانه رحم متصل میشود. در بارداری خارج رحمی شرایط برای شما مهلک و کشنده است اگر به موقع درمان نشود. الان شما درباره علت، نشانه و درمان بارداری خارج رحم کنجکاو میشوید. در این مقاله به علت، علائم و درمان مقاله اشاره می کنیم:

بارداری خارج رحم چیست؟

بارداری،پروسه بارور شدن سلول تخم است. بطور معمول، تخم بارور شده به دیواره داخلی رحم می چسبد در حالیکه در بارداری خارج رحم، تخمک بارور شده در مکان اشتباه متصل میشود و تخمک بارور شده به خارج از رحم متصل میشود.

در برخی از بارداری خارج رحم، تخمک به لوله فالوپ متصل میشود که نوع بارداری را بارداری توبال نامیده میشود. در شرایط نادر، بارداری خارج رحم به تخمدان، دهانه رحم و حفره شکمی متصل میشود.

بارداری خارج رحم از شرایط نرمال بسیار فاصله دارد. شرایط جدی است و زمانی جدی است که سلول تخم زنده نمی ماند و بافتی در کنار بافت نکروزه شروع به رشد میکند. که این پدیده باعث خونریزی و عفونت میشود. از هر 100 بارداری، حداقل دو بارداری بصورت خارج رحم است و این موارد بالای 30 سال افزایش می یابد.گاهی بارداری خارج رحم، به دلیل درمان های ناباروری و یا بیماری های مقاربتی عفونی است.

 

علت بارداری خارج از رحم چیست؟

 

عفونت و یا التهاب:عفونت لوله فالوپ، رحم و یا تخمدانها و یا همچنین التهاب لوله فالوپ شانس ابتلا به بارداری خارج رحم را افزایش میدهد. کلامیدیا و یا سوزاک عامل اصلی عفونت است.

 

ساختار ناقص لوله فالوپ: بارداری خارج رحم در مواردی که لوله فالوپ تغییر شکل داده و یا مادرزادی ناقص است احتمال آن بالا است.

 

ناباروری:مشکلات باروری و همچنین استفاده از داروهای بارور کننده شانس بارداری خارج رحم را افزایش میدهد.

 

جراحی های مرتبط: جراحی هایی مانند آپاندیس، عمل سزارین می تواند با باعث افزایش شانس بارداری خارج رحم شود.

 

داروهای ضد بارداری: احتمال بارداری با استفاده از IUD و یا هر قرص پایین است. و این داروها باعث افزایش شانس بارداری خارج رحم است.

 

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن قبل از لقاح باعث افزایش شانس بارداری خارج رحم میشود. هر چه بیشتر سیگار بکشید این خطر افزایش می باید.

 

سن:در سنین بالای 40 سال احتمال بارداری خارج رحم افزایش می یابد.

 

اندومتریوز:اندومتریوز باعث افزایش شانس بارداری می شود.

 

علائم بارداری خارج رحم چیست؟

علائم در مراحل اولیه بارداری آشکار است اما از هر زن با زن دیگر متفاوت خواهد بود. البته ممکن است تا لحظه آخر علائم بروز نکند.

 

در مراحل اولیه بارداری، ممکن است شما علائمی شبیه علائم بارداری معمولی داشته باشید.که شامل:

  •  حساس شدن سینه ها
  •  تهوع
  •  خستگی
  •  لکه بینی واژینال یا خونریزی
  •  درد یا حساس شدن در شکم و یا ناحیه لگن
  •  خونریزی واژینال و لکه بینی
  •  درد شانه

 

تشخیص بارداری خارج رحم چگونه است؟

اگر علائم بارداری خارج رحم را داشتید، پزشک برای شما تست های زیر را تجویز میکند:

  •   تست خون
  •   سونوگرافی
  •  

درمان بارداری خارج رحم چیست؟

درمان به تشخیص اولیه، مرحله بارداری، سطح هورمون ها و علادم شما بستگی دارد.

 

مدیریت درمان

اگر بارداری خارج رحم در همان هفته ششم بارداری تشخیص داده شود. می تواند کم خطرتر باشد.

 

درمان دارویی

اگر پزشک ببیند سطح هورمون بارداری پایین است، ضربان قلب یده نمیشود و علائم ریز مراحل اولیه باردری است. داوهای ضد سرطان، متوترکسات تزریق میکند. برخی هم به درمان پزشکی پاسخ نمیدهد و نیاز به جراحی  دارند.

 

عمل جراحی

در صورت عدم دفع  جنین باید عمل جراحی باز انجام شود.

 

آیا امکان بارداری بعد از داشتن یک بارداری خارج رحم وجود دارد؟

اکثر مادرانی که این تجربه بد را داشته اند بعد از آن بارداری سالمی خواهند داشت. لیزر به تخمدان آسیب می رساند و از آن اجتناب کنید.عفونت و بیماری های مقاربتی اهمیت دارد. قبل از اقدام به بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۷/۰۳