عوامل خطرزا و درمان سرماخوردگی نوزاد چیست؟

عوامل خطرزا و درمان سرماخوردگی نوزاد چیست؟

چند عامل باعث افزایش خطر ابتلا به سرماخوردگی نوزادان می شود:

 سیستم ایمنی نابالغ

نوزادان طبیعتا در معرض خطر سرماخوردگی قرار دارند زیرا هنوز به مقاومت بیشتری نسبت به اکثر ویروس هایی که باعث ایجاد آنها نمی شوند، دست می یابند.

قرار گرفتن در معرض دیگر کودکان

کودکان معمولا پس از عطسه و سرفه، دست های خود را شستشو نمی دهند. این مسئله خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهد.

فصل

کودکان و بزرگسالان از پاییز اواخر بهار بیشتر در معرض سرماخوردگی هستند.

 عفونت حاد گوش (عفونت گوش میانی)

این شایع ترین عارضه ی سرماخوردگی است. عفونت گوش زمانی اتفاق می افتد که باکتری یا ویروس وارد فضای پشت گوش میانی می شوند.

 خس خس کردن

سرما می تواند باعث خس خس سینه، حتی در کودکی که آسم ندارد شود. اگر کودک شما آسم داشته باشد، سرما می تواند آن را بدتر کند.

 سینوزیت

سرماخوردگی که درمان نشود منجر به عفونت ثانویه در سینوس ها می شود (سینوزیت).

 عفونت های ثانویه دیگر

شامل پنومونی، برونشیولیت و کروپ است. چنین عفونت هایی نیاز به ارزیابی توسط یک دکتر دارند.

 

درمان سرماخوردگی نوزاد:

 برای سرماخوردگی درمانی وجود ندارد. آنتی بیوتیک ها در برابر ویروس های سرماخوردگی عمل نمی کنند. سعی کنید کودک خود را با اقداماتی مانند مکش کردن مخاط بینی و حفظ رطوبت هوا آرام کنید.

 داروهای بدون نسخه(OTC)  نباید به نوزادان داده شود. اگر تب باعث ناراحتی کودک شما می شود، می توانید داروهای کاهش دهنده تب را با توجه به دستورالعمل های دوز انجام دهید. داروهای سرفه و سرماخوردگی برای نوزادان و کودکان مناسب نیستند.

 داروهای کاهش تب

 - داروهای مسکن OTC مانند استامینوفن (تیلنول) ممکن است ناراحتی را در ارتباط با تب کاهش دهد. با این حال، این داروها ویروس سرماخوردگی را از بین نمی برند. در حقیقت، تب پایین می تواند به بدن کمک کند که با ویروس مبارزه کند.

- استامینوفن را به کودکان زیر 3 ماهه ندهید و در هنگام دادن استامینوفن به نوزادان و کودکان بیشتر مراقب باشید زیرا دستورالعملهای دوزبانه ممکن است گیج کننده باشند. اگر سوالی درمورد دوز مناسب برای نوزاد خود دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

-  ایبوپروفن (Motrin کودکان، Advil) نیز خوب است، اما اگر فرزند شما 6 ماه یا بالاتر است می توانید از این قرص به او بدهید. اگر کودک استفراغ (علت استفراغ در نوزادان) می کند یا بدنش کم آب شده است این داروها به او ندهید.

-  کودکان و نوجوانانی که از آبله مرغان ( چه غذایی برای آبله مرغان خوب است؟ ) یا علائم آنفولانزا رنج می برند، هرگز نباید آسپرین مصرف کنند. این به  این دلیل است که آسپرین با سندرم ری در ارتباط است که یک بیماری خطرناک است.

 داروهای سرفه و سرماخوردگی

- اداره غذا و داروی آمریکا (FDA)  به شدت مخالف داروهای سرماخوردگی بدون نسخه  (OTC) برای کودکان زیر سن 2 سال است. داروهای سرماخوردگی OTC علت اصلی سرماخوردگی کودک را درمان نمی کند و می تواند برای کودک خطرناک باشد.

- سرماخوردگی و یا آنفولانزا بر نوزاد بیش از یک کودک بزرگتر تاثیر می گذارد - زیرا سیستم ایمنی نوزادان برای مبارزه با عفونت استفاده نمی شود. اما آماده باشید: نوزادان می توانند هر ساله 6 تا 10 بار سرما بخورند، پس مطمئن شوید که توجه بیشتری به علائم او دارید.

 

به یاد داشته باشید که با متخصص اطفال تماس بگیرید اگر:

 •  اگر کودک شما کمتر از 3 ماه باشد و علائم بیماری را نشان می دهد.
 •  کودک شما یک تب 38 درجه داشته و 3 ماه یا کمتر است؛ دارای تب 38/3درجه  است و 3 تا 6 ماه است و یا کودک شما دارای درجه حرارت 39/4 درجه  است و بیش از 6 ماه است.
 • کودک شما به طور مداوم سرفه می کند یا آبریزش بینی دارد.
 • لب یا ناخن کودک شما آبی رنگ است.
 • کودک شما مشکلات تنفسی دارد.
 • کودک شما بیش از حد خسته و یا خشن است.
 • اگر نوزاد استفراغ می کند، هر ده تا 15 دقیقه به نوزاد مایعات مانند شیر مادر یا شیرخشک ( بهترین شیر خشک برای وزن گیری) یا نصف اونس Pedialyte بدهید.

AAP توصیه می کند که متخصص اطفال خود را مطلع کنید اگر:

 •   استفراغ بیش از 24 ساعت ادامه دارد، یا اگر حجم و فرکانس بالا باشد (به این معنی که او به طور مداوم همه چیز را بالا می آورد).
 •   خون یا زردآب در استفراغ وجود دارد.
 •  کودک شما نمی تواند مقدار زیادی از مواد غذایی و یا مایع را نگه دارد.
 •  نوزاد کم آب است، کاهش ادرار، دهان خشک، خشکی اشک مشاهده می شود.
 • تب بالا که همراه با استفراغ است.

تب بالا شامل موارد زیر است:

 •   38 درجه یا بالاتر در نوزاد سه ماهه یا کوچکتر
 •   38.3 درجه در نوزاد سه تا 6 ماهه
 •    39.4 درجه  یا بیشتر برای نوزاد 6 ماهه و بزرگتر

اگر کودک مبتلا به اسهال باشد، مطمئن شوید که او را با شیر مادر، شیرخشک یا یک نوشیدنی محافظت کنید. غذاهای ملایم به کودک بدهید. با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید اگر:

 •  کودک شما 3 ماه یا کمتر است.
 •  اسهال ( غذای کودک مبتلا به اسهال) بیش از 24 ساعت ادامه دارد.
 •  کودک شما علائم کم آبی را نشان می دهد (این شامل کاهش ادرار، چشم های گوده شده یا نقطه نرم، کاهش انرژی و اشک).
 •  خون در اسهال وجود دارد.

 

هنگامی که کودک شما 6 ماهه است، می توانید او را در برابر آنفولانزای فصلی به عنوان یک روش پیشگیرانه واکسینه کنید. برای کمک به پیشگیری از بیماری در کودک، سیستم ایمنی بدن او را با غذاهای مغذی از جمله میوه و سبزیجات تقویت کنید و اطمینان حاصل کنید که کودک شما هر روز 14 ساعت می خوابد ( این مقاله را بخوانید: خوابیدن نوزاد).

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۷/۲۳