علت انجام زایمان سزارین و مراقبت های آن

علت انجام زایمان سزارین و مراقبت های آن

سزارین یکی از روش های  زایمان جنین از طریق جراحی شکم و رحم است. در برخی شرایط، سزارین از قبل برنامه ریزی شده است. اما در موارد دیگر، جراحی به خاطر شرایط غیرقابل پیش بینی رخ می دهد. اگر جنین یا مادر در خطر باشد، نیاز به سزارین اورژانسی است. در این صورت سزارین بدون برنامه است.

علت انجام زایمان سزارین چیست؟

در برخی موارد پزشک سزارین را به جای زایمان طبیعی توصیه می کند. به عنوان مثال به سزارین برنامه ریزی شده نیاز دارید اگر:

 • زایمان قبلی شما سزارین با برش عمودی رحم بوده است یا چند سزارین انجام داده باشید. هر دو عامل خطر پارگی رحم در طول زایمان واژینال را افزایش می دهد. 

نکته: اگر یک سزارین به روش برش افقی انجام داده باشید می توانید از زایمان واژینال بعد از سزارین استفاده کنید.

 • عمل جراحی دیگری بر روی رحم انجام داده اید مانند میمکتومی (عمل جراحی برداشتن فیبروئید)، که خطر پارگی رحم را در طول زایمان واژینال افزایش می دهد.
 • چند قلو باردار باشید. (ممکن است بتوانید دو قلو را از طریق واژن به دنیا آورید اما این مسئله بستگی به محل دوقلوها و زمان بارداری دارد). هر چقدر تعداد جنین بیشتر باشد احتمال نیاز به سزارین بیشتر می شود.
 • جنین خیلی بزرگ است. در صورتی که دیابت داشته باشید یا فرزند قبلی شما در اثر فشار جدی در طول زایمان واژینال رنج برده باشد سزارین توصیه می شود.
 • جنین در وضعیت عکس باشد. 
 • شما افتادگی جفت داشته باشید.
 • انسداد اتفاق افتاده باشد به عنوان مثال انسداد در اثر بزرگی فیبروئید که باعث سخت تر شدن زایمان واژینال می شود.
 • جنین بیماری داشته باشد که باعث خطرناک بودن زایمان طبیعی شود.
 • مادر ایدز داشته باشد و تست خون انجام شده در اواخر بارداری نشان دهد ویروس به مقدار زیاد وجود دارد.
 • پزشک زایمان را بعد از هفته سی و نهم بارداری برنامه ریزی می کند مگر اینکه مشکلی وجود داشته باشد. زیرا پزشک می خواهد از کامل شدن جنین اطمینان  حاصل کند.

سزارین از قبل مشخص نشده:

مادر نیاز به سزارین بدون برنامه ریزی دارد اگر:

 • اگر مادر تبخال تناسلی داشته باشد یا دچار پارگی کیسه آب شده باشد. زایمان سزارین از عفونت جنین جلوگیری می کند.
 • دهانه رحم گشاد نشود یا جنین از حرکت به سمت کانال زایمان باز مانده باشد و تلاش برای تحریک انقباضات به نتیجه نرسیده باشد.

چرا باید سزارین اورژانسی انجام دهم؟

در صورتی که خطرات زایمان طبیعی به جنین یا مادر آسیب برساند نیاز به سزارین اورژانسی است. این خطرات عبارتند از:

 • ضربان قلب جنین نگران کننده باشد و تشخیص داده شود جنین نمی تواند زایمان را تحمل کند.
 • بند ناف جنین به انتهای دهانه رحم رسیده باشد. در این حالت باید زایمان خیلی سریع انجام شود زیرا این مسئله می تواند باعث قطع منبع اکسیژن جنین شود.
 • جفت  شما شروع به جدا شدن از پوشش رحم کرده است بنابراین جنین اکسیژن کافی دریافت نمی کند و باید زایمان خیلی سریع انجام شود.

مراقبت های های قبل از انجام سزارین:

- ابتدا پزشک توضیح می دهد چرا سزارین مورد نیاز است و از شما می خواهد رضایت نامه را امضا کنید. 

- سپس متخصص در خصوص روش های مدیریت درد برای شما توضیح می دهد. این روزها بیهوشی عمومی خیلی کم دیده می وشد به جز در شرایط اضطراری و در شرایطی که مادر نمی تواند بی حسی موضعی استفاده کند.

- در اکثر موارد از بی حسی موضعی استفاده می شود که قسمت پایین بدن را بی حس می کند و شما در طول عمل هوشیار هستید.

- پیش از عمل، از بی حسی کامل اطمینان حاصل می شود. 

- یک میل جراحی وارد مجرای پیشاب می شود تا ادرار در طول عمل خارج شود. 

- داروی ضد اسید معده به شما داده می شود تا پیش از عمل بخورید. اگر عمل اضطراری باشد از بیهوشی عمومی استفاده می شود. در این حالت احتمال استفراغ در طول بیهوشی وجود دارد به همین دلیل از قرص ضد اسید معده استفاده می شود. این قرص ها اسید را خنثی کرده و از آسیب رسیدن به ریه در اثر استفراغ جلوگیری می کند.

- آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت بعد از عمل تجویز می شود.

- یک صفحه بالای کمر شما قرار می گیرد تا عمل را نبینید.

عمل سزارین چگونه انجام می شود؟

 1. بعد از بی حس شدن، شکم با ماده بی حسی آغشته می شود و پزشک یک برش افقی کوچک بالای استخوان واژن ایجاد می کند.
 2. پزشک برش را ادامه می دهد تا به رحم برسد. هنگامی که به عضلات شکم برسد، آن ها را جدا کرده و باز می کند تا رحم را مشاهده کند.
 3. هنگامی که پزشک به رحم می رسد در قسمت پایینی آن یک برشی افقی ایجاد می کند. 
 4. در موارد نادر، پزشک برش عمودی ایجاد می کند. این برش در حالتی ایجاد می شود که جنین نارس باشد و قسمت پایین رحم به قدر کافی نازک نشده باشد. 
 5. پزشک به جنین می رسد و آن را خارج می کند. هنگامی که بند جدا شود، می توانید نوزاد را ببینید. بعد از رسیدگی به نوزاد، پزشک جفت را خارج می کند و شروع به بستن شکم می کند.
 6. بعد از بررسی نوزاد، پزشک نوزاد را به شما نزدیک می کند و می توانید او را ببینید.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین:

- بعد از سزارین بخیه زده می شود تا رحم بسته شود. آخرین لایه، پوست با استفاده از بخیه بسته می شود و معمولا بخیه ها بعد از سه روز یا یک هفته جدا می شود. بستن شکم و رحم زمان بیشتری نسبت به باز کردن آن نیاز دارد؛ حدود 30 دقیقه.

- بعد از اتمام عمل جراحی، مادر را به اتاق ریکاوری منتقل می کنند که چند ساعت تحت نظر خواهد بود. اگر نوزاد مشکلی نداشته باشد او را نیز به اتاق ریکاوری منتقل می کنند. 

- مادر می تواند در این زمان به نوزاد شیر بدهد. در صورتی که نوزاد و مادر کنار یکدیگر دراز کشیده باشند شیردهی راحت تر انجام می شود.

- حدود سه روز یا کمتر مادر در بیمارستان بستری است. پزشک در خصوص مسکن ها با مادر صحبت می کند. 

اتفاق های انتخابی در طول عمل سزارین 

در برخی بیمارستان ها می توانید پیشنهاد کنید تغییراتی در طی عمل جراحی ایجاد شود به عنوان مثال بتوانید مراحل عمل را ببینید یا نوزاد را پس از زایمان روی سینه شما قرار دهند. 

خطرات زایمان سزارین:

- سزارین یک عمل جراحی شکمی اساسی است بنابراین از زایمان واژینال خطرناک تر است. 

- خانم هایی که این عمل را انجام می دهند بیشتر در معرض عفونت، خونریزی شدید، لخته شدن خون و درد بعد از زایمان و مدت طولانی تر بستری و بهبود هستند. آسیب به مثانه یا روده نیز در این عمل رایج تر از زایمان طبیعی است. همچنین امکان واکنش به داروهای بیهوشی نیز وجود دارد.

- مطالعات نشان می دهد نوزادانی که قبل از هفته سی و نهم بارداری از طریق سزارین انتخابی به دنیا می آیند بیشتر در معرض مشکلات تنفسی هستند تا نوزادانی که از طریق زایمان طبیعی یا زایمان اضطراری به دنیا می آیند.

- بعلاوه اگر می خواهید تعداد زیادی بچه داشته باشید، هر سزارین احتمال خطراتی مانند افتادگی جفت را افزایش می دهد.

-نکته مهم این است که تمام سزارین ها خطرناک نیستند و از آن ها نباید جلوگیری کرد. در برخی موارد، سزارین برای مادر و جنین بهتر است. پیش از سزارین در خصوص دلایل پزشک برای انجام آن و خطرات و مزایای آن صحبت کنید.

 

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۸/۰۱