همه چیز درباره آروغ زدن نوزاد

همه چیز درباره آروغ زدن نوزاد

چرا نوزاد آروغ می زند؟ و آیا آروغ زدن نوزاد بعد از شیر خوردن ضروری است؟  گاز هوایی است که در سیستم دستگاه گوارش به دام افتاده و باید آزاد شود. آروغ زدن یکی از راه هایی است که والدین می تواند نوزاد را از این گاز خلاص کنند. 

آروغ چیست؟

آروغ آزاد شدن حباب های گاز از مری و از طریق دهان است. بعضی از آروغ ها، مقداری از محتویات معده را با خود خارج می کنند. 

چرا نوزاد نیاز به آروغ دارد؟

هنگامی که حباب ها در معده نوزاد گیر می افتند، باعث احساس پری و ناراحتی می شود بنابراین گاهی نوزاد شروع به گریه می کند. نوزاد از گریه برای نشان دادن احساس خود استفاده می کند، خستگی، گرسنگی، خیس کردن  ، کسل شدن؛ بنابراین فهمیدن اینکه گریه به چه دلیل است کاری دشوار است. به همین دلیل آکادمی اطفال امریکا پیشنهاد می کند به طور مرتب آروغ نوزاد را بگیرید حتی اگر نوزاد علائمی از ناراحتی ناشی از جمع شدن گاز نشان ندهد.  سه دلیل برای جمع شدن گاز داخل شکم نوزاد وجود دارد:

بلع هوا 

  • هنگامی که نوزادان شیر می خورند، مقداری هوا فرو می دهند، که همراه با شیر یا شیر خشک وارد معده آن ها می شود. این مسئله بیشتر در هنگام شیردهی با شیشه اتفاق می افتد زیرا نوزاد سعی دارد سریعتر شیر بخورد. گاهی نیز هنگامی که نوزاد شیر مادر می خورد به دلیل شیر زیاد مادر یا گرسنگی زیاد نوزاد، هوا و شیر وارد معده نوزاد می شود.

هضم 

  • تجزیه مواد غذایی خاصی در روده بزرگ توسط باکتریها به طور طبیعی می تواند گاز ایجاد کند. این گاز شامل غذایی که مادر می خورد یا شیری که نوزاد می خورد، است. طبق مؤسسات ملی سلامت، احتمال تولید گاز در غذاهای حاوی کربوهیدرات بیشتر است. برخی از شایع ترین غذاهایی که باعث تولید گاز می شوند عبارتند از لوبیا، سبزیجات (مانند بروکلی، گل کلم، و بوته های سبز)، آب نبات های بدون قند و آدامس، و نوشابه های سودا و میوه.

واکنش آلرژیک یا عدم تحمل غذایی 

  • اگر نوزاد شیر مادر می خورد و عدم تحمل غذایی نسبت به غذایی خاص از رژیم غذایی مادر دارد، بدن او ممکن است نسبت به گاز واکنش نشان دهد. دکتر Forbis می گوید که عدم تحمل لبنیات شایع ترین دلیل عدم تحمل غذایی است.

نوزاد چه زمانی آروغ می زند؟

توصیه می شود بعد از شیر خوردن نوزاد و در فاصله بین شیر خوردن آروغ او را بگیرید. در مادران شیرده، پیش از تغییر سینه نیز آروغ نوزاد را بگیرید. برای نوزادانی که شیر خشک  می خورند توصیه می شود برای نوزاد 6 ماهه، هر 2 تا 3 اونس آروغ نوزاد گرفته شود.

بهترین حالت برای آروغ زدن نوزاد

دو حالت برای آروغ زدن نوزاد وجود دارد: روی شانه مادر یا در حالت نشسته بر روی پای مادر. هر دو حالت را امتحان کنید تا ببینید کدام حالت برای شما راحت تر است. 

 روی شانه

  • نوزاد را روی شانه خود قرار دهید و صورتش به سمت شما باشد. از یک دست برای نگه داشتن او استفاده کنید و دست دیگر را برای ضربه زدن به پشت او استفاده کنید. مراقب سر نوزاد باشید.

در حالت نشسته بر روی پای مادر

  • نوزاد را بر روی پای خود قرار دهید ( حالت دمر) . از دست و زانو برای نگه داشتن نوزاد استفاده کنید. با دست دیگر به پشت نوزاد بزنید. 

چطور می توان آروغ نوزاد را گرفت؟

هنگامی که نوزاد در موقعیت آروغ زدن قرار گرفت، می توانید آروغ او را بگیرید. به آرامی به مدت یک دقیقه به پشت نوزاد بزنید. مراقب سر و گردن نوزاد باشید. اگر نوزاد بهانه می گیرید و هنوز آروغ نزده است کمی صبر کنید و چند دقیقه او را روی پای خود قرار دهید سپس دوباره آروغ زدن را امتحان کنید. تغییر موقعیت نوزاد باعث می شود حباب های گاز حرکت کرده و راحت تر آزاد شوند.

اگر آروغ نوزاد کافی نباشد باید چه کاری انجام دهید؟

اگر آروغ زدن باعث آرامش نوزاد نشد از موقعیت ها و روش های دیگر استفاده کنید تا باعث حرکت گاز شود. می توان نوزاد را ماساژ داد یا هنگامی که به پشت خوابیده است، پاهای او را جلو عقب کرد؛ مانند حرکت دوچرخه. هنگامی که نوزاد بیدار است او را روی شکم بخوابانید. این کار نیز به آروغ زدن نوزاد کمک می کند. اگر نوزاد به خاطر گاز حبس شده ناراحت است، از تغییر روش های زیر برای کاهش تولید گاز استفاده کنید:

تغییر رژیم مادر

  • اگر به نوزاد شیر مادر می دهید یکی از غذاها باعث ناراحتی نوزاد می شود. افراد مختلف فرق می کنند اما در بیشتر نوزادها محصولات لبنی باعث ناراحتی می شود. تغییر رژیم غذایی روشی مناسب است اما برخی غذاها چند هفته طول می کشد از سیستم بدن خارج شوند. 

ترکیب شیر خشک

  • در فرایند تهیه شیر خشک، تکان دادن باعث جمع شدن هوا در شیر خشک می شود. بنابراین پیش از دادن شیر خشک به نوزاد اجازه دهید شیشه شیر چند دقیقه بماند تا هوای اضافی خارج شود.

جریان شیر از سر شیشه شیر

  • سر شیشه شیر جریان های متفاوتی دارد. اگر حفره آن بزرگ باشد باعث می شود شیر با سرعت زیادی از آن خارج شود و باعث می شود حجم زیادی هوا در این فرایند به دام بیفتد. شیشه شیر مناسب سن نوزاد خود را خریداری کنید.

شکل شیشه شیر

  • اگر نوزاد شما شیر خشک می خورد و حجم زیادی گاز در بدنش جمع می شود سعی کنید طرح شیشه او را عوض کنید تا مقدار گاز کمتری در آن تجمع کند. هنگامی که نوزاد شیر می خورد هوا نیز وارد دهانش می شود. برخی از شیشه ها بهتر طراحی شده اند و هوای کمتری از طریق نوک شیشه وارد می شود. 

قرص هایی برای کاهش گاز جمع شده در شکم نوزاد

- اگر هیچ چیز باعث کاهش گاز نمی شود، داروهای بدون نسخه برای تسکین گاز جمع شده وجود دارد. اول، به پزشک مراجعه کنید. دکتر به شما اطمینان می دهد فرزند شما به خوبی رشد می کند و نشانه های دیگری که نشان دهنده مشکل باشد وجود ندارد. هنگامی که از پزشک تایید گرفتید، می توانید قطره های گاز سمیتیکون مانند قطره های گاز Mylicon یا Little Tummy را امتحان کنید. با این حال، با توجه به AAP، این قطره ها ایمن هستند اما به ویژه موثر نیستند. و بسیاری از آنها ارزان نیستند. 

- آب gripe ، یک دارو مبتنی بر گیاهی است که اغلب حاوی ترکیبی از گیاهان آرام بخش معده مانند بابونه، شوید، زنجبیل و نعناع می تواند برای برخی از نوزادان مفید باشد. اطمینان حاصل کنید که متخصص اطفال توصیه می کنند آب gripe  را تایید می کند و مطمئن شوید که یک نسخه بدون الکل و قند را انتخاب می کنید.

چه زمانی باید آروغ زدن نوزاد را متوقف کنید؟

سن خاصی برای توقف آروغ زدن نوزاد وجود ندارد اما با رشد نوزاد و بالغ شدن سیستم گوارشی او، آروغ کمتر کاربرد دارد. شما تغییرات را در 4 تا 6 ماهگی نوزاد مشاهده می کنید که می تواند غذاهای جامد بخورد. اگر نوزاد هنوز هم بهانه می گیرد آروغ زدن را ادامه دهید. 

چه زمانی باید نگران آروغ زدن نوزاد بود؟

آروغ زدن نوزاد امری کاملا طبیعی است. اما استفراغ پرتابی طبیعی نیست. اگر نوزاد بعد از شیر خوردن به شدت حجم زیادی از موادغذایی را بالا می آورد به پزشک مراجعه کنید تا دلیل آن را مشخص کند.  اگر دمای بدن نوزاد بالای 38 درجه  است، اسهال است، مدفوع خونی دارد یا بهانه می گیرد باید به پزشک مراجعه کنید.  از طرف دیگر اگر نوزاد شما آروغ نمی زند اما به خوبی غذا می خورد و رشد می کند نگران نشوید. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۸/۰۷