روش تشخیص بارداری در روزهای اول

روش تشخیص بارداری در روزهای اول

چه زمانی علائم بارداری شروع می شوند؟

اگر چه ممکن است عجیب به نظر بیاید اما هفته اول بارداری براساس تاریخ آخرین پریودی تعیین می شود. آخرین پریودی هفته اول بارداری در نظر  گرفته می شود، حتی اگر هنوز باردار نشده باشید. تاریخ تقریبی زایمان با استفاده از اولین روز از آخرین پریودی محاسبه می شود. به همین دلیل، چند هفته اول که نشانه ای از بارداری وجود نداشته نیز به عنوان 40 هفته بارداری در نظر گرفته می شود.

گرفتگی عضلات و لکه بینی در اوایل بارداری

از هفته اول بارداری تا هفته چهارم بارداری، همه چیز هنوز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخمک بارور بلاستوکیست (یک گروه سلولی پر از مایع) ایجاد می کند که به اندام و قسمت های بدن نوزاد تبدیل می شود. حدود 10 تا 14 روز (هفته چهار) پس از لقاح، بلاستوکیست در آندومتر (پوشش داخلی رحم) کاشته خواهد شد. این مسئله باعث خونریزی لانه گزینی می شود که با پریودی سبک اشتباه گرفته می شود.

برخی از علایم خونریزی لانه گزینی:

• رنگ: رنگ هر قسمت ممکن است صورتی، قرمز و یا قهوه ای باشد.

 خونریزی: خونریزی معمولا با دوره های پریودی منظم مقایسه می شود. لکه بینی به حالتی گفته می شود که فقط در هنگام تمیز کردن خودتان خون  مشاهده می کنید.

• درد: درد ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. با توجه به مطالعه ای بر روی 4539 خانم، 28 درصد از خانم ها لکه بینی همراه با درد مشاهده می  کنند.

• مدت: خونریزی لانه گزینی معمولا کمتر از سه روز طول می کشد و به درمان نیاز ندارد.

از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، یا استفاده از مواد مخدر بپرهیزید زیرا باعث خونریزی شدید می شوند.

توقف پریودی در اوایل بارداری

هنگامی که لانه گزینی کامل می شود، بدن شما شروع به تولید گنادوتروپین جفتی انسان می کند. این هورمون به حفظ بارداری کمک می کند. همچنین به تخمدان اعلام می شود آزادسازی تخمک بالغ را در هر ماه متوقف کند.

به احتمال زیاد پریودی بعدی شما چهار هفته پس از لقاح قطع میشود. اگر پریودی شما نامنظم باشد، با تست حاملگی می توانید از بارداری مطمئن شوید. اکثر آزمایشات بارداری خانگی هورمون hCG را هشت روز پس از قطع پریودی تشخیص می دهد. تست حاملگی قادر به تشخیص میزان hCG در ادرار  است و نشان می دهد حامله هستید یا خیر.

افزایش دمای بدن در اوایل بارداری

بالا رفتن دمای بدن یکی از نشانه های بارداری است. دمای بدن در طول ورزش یا هوای گرم افزایش می یابد. در این زمان، باید آب بیشتری بخورید و با احتیاط ورزش کنید. 

خستگی در اوایل بارداری

خستگی در هر زمانی در بارداری اتفاق می افتد. خستگی یکی از علائم رایج بارداری است. مقدار پروژسترون افزایش می یابد بنابراین احساس خواب آلودگی به شما دست می دهد.

 افزایش ضربان قلب در اوایل بارداری

در هفته هشتم بارداری تا دهم بارداری، ضربان قلب شروع به تند شدن می شود. این مسائل به خاطر تغییرات هورمونی می باشد.

تغییرات سینه ها: درد، بزرگ شدن و حساس شدن

بین هفته چهارم  بارداری تا هفته  ششم بارداری سینه ها شروع به تغییر می کنند. در این زمان به خاطر تغییرات هورمونی، سینه های ورم کرده و  حساس می شوند.

تغییرات سینه و نوک سینه در هفته یازدهم بارداری اتفاق می افتد. هورمون ها باعث رشد سینه ها می شوند. هاله اطراف نوک سینه تیره تر و بزرگ تر می شود. 

تغییر خلق و خو در اوایل بارداری

مقدار استروژن و پروژسترون در بارداری زیاد است. این افزایش هورمونی بر خلق و خو تاثیر می گذارد و باعث احساساتی شدن می شود.

تکرر ادرار در اوایل بارداری

در بارداری، بدن مقدار بیشتری خون پمپاژ می کند. این مسئله باعث می شود کلیه ها بیشتر از قبل مایع پردازش کنند که باعث افزایش مایع در مثانه می شود.

نفخ و یبوست در اوایل بارداری

این مسئله به خاطر تغییرات هورمونی می باشد که باعث کاهش سرعت سیستم گوارشی می شود. یبوست باعث افزایش نفخ شکم می شود.

حالت تهوع و استفراغ در اوایل بارداری

حالت تهوع معمولا در هفته چهارم تا ششم بارداری اتفاق می افتد. دلیل حالت تهوع هنوز مشخص نیست اما هورمون ها نقشی مهم بازی می کنند. در طول 12 هفته اول بارداری، بیشتر خانم ها با کاهش حالت تهوع مواجه می شوند.

فشار خون بالا و سرگیجه در اوایل بارداری

در بیشتر موارد، فشار خون نرمال یا بالا در اوایل بارداری کاهش می یابد. این مسئله باعث سرگیجه می شود زیرا رگ های خونی رقیق شده اند. فشار خون بالا در بارداری به سختی تشخیص داده می شود. افزایش فشار خون در بیست هفته اول بارداری نشانه وجود مشکل است.

حساسیت به بوی غذا در اوایل بارداری

حساسیت به بوی غذا باعث حالت تهوع و استفراغ می شود. مطالعات نشان می دهد در سه ماهه اول بارداری حساسیت به بو بیشتر است.

افزایش وزن در اوایل بارداری

افزایش وزن در سه ماهه اول بارداری طبیعی است. در ماه  اول بارداری یک تا چهار پوند افزایش وزن دارید. کالری مورد نیاز با پیشروی بارداری افزایش  می یابد.

سوزش معده در اوایل بارداری

هورمون ها باعث می شوند دریچه بین معده و مری شل شوند. این شل شدگی باعث چکه کردن اسید و سوزش معده می شود.

آکنه و جوش در اوایل بارداری

افزایش حجم خون و هورمون ها باعث افزایش خون به رگ ها می شود. این مسئله باعث می شود غدد چربی بدن بیشتر فعالیت داشته باشند. بنابراین منجر به تشکیل آکنه و جوش می شود.

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۸/۱۴