راههای طبیعی افزایش شیر مادران شیرده

راههای طبیعی افزایش شیر مادران شیرده

آیا شما شیر کافی دارید؟ نوزاد شما سیر می شود؟ شیر شما چه اندازه باشد کافی است؟ چکار کنم شیرم زیاد شود؟ نوزادم مدام گریه میکند؟ و خیلی سوالات دیگر وجو دارد  که مادران بعد از زایمان درباره آن نگران هستند. در واقع یکی از بزرگترین نگرانی های مادران بعد از زایمان شیر خوردن نوزاد است؟گاهی اوقات نوزاد نمی تواند برستی سینه مادر بمکد و یا گاهی حجم شیر مادر کم است. هر مادری شیردهی متفاوتی نسبت به مادر دیگر د ارد همانطور که می بینید یک متدر در دوران بارداری ممکن است حالت تهوع شدید داشته باشد در صورتیکه مادر دریگر در کل بارداری احساس خستگی شدید دارد. این تفاوت ها در زمان شیر دادن به نوزاد هم دیده میشود. یک مادر شیر فراوان دارد در صورتی که مادر دیگر شیر کافی و یک مادر برای سیر کردن نوزاد خود دچار چالش است.  این مقاله  راه های طبیعی افزایش شیر مادر را به شما آموزش دهد:

 

Video Playerدر اینجا به معرفی 5 راه آسان و اولیه که کمک میکند شیر شما زیاد شود، اشاره می کنیم:

1-شیردهی منظم:

یکی از آسان ترین و راحت ترین کارها این است که شما بصور منظم به نوزاد خود شیر بدهید. هر چه شما بیشتر سینه خود را پمپاژ کنید شیر بیشتری ترشح می شود. زمانی شیر شما بیشتر تولید می شود که نوزادتان کاملا گرسنه باشد. اگر شما خارج از منزل کار می کنید و مجبور هستید شیر خود را برای نوزاد بدوشید هر 15 دقیقه یکبار این کار را انجام دهید تا شیر بیشتری داشته باشید. دوشیدن همزمان هر دوسینه باعث ترشح بیشتر شیر از دو سینه میشود. در یک مطالعه انجام شده، نشان دادند که مادرانی که حداقل 8 بار در روز و یا در 100 دقیقه در 24 ساعت شبانه روز شیر خود را خالی می کنند، دارای محدوده طبیعی داشتن شیر هستند.

2-خالی کردن سینه ها:

تا جایی که امکان دارد وقتی شروع به دوشیدن شیر می کنید سعی کنید سینه کاملا خالی شود. وقتی شروع به شیر دادن نوزاد می کنید مطمئن باشید سینه خالی، شیر بیشتری را تولید می کند.

حتی اگر شیر خوردن نوزاد تمام شد و احساس کردید که هنوز سینه های شما شیر دارد آن را کاملا خالی کنید.

3-رژیم غذایی و سبک زندگی:

 

تا آن جایی که می توانید آب بخورید و از بی آب ماندن بدن جدا بپرهیزید. آب، شیر، آبمیوه نوشیدنی های خوبی در دوران شیردهی هستند اما مواد کافیین دار مانند قهوه را استفاده نکنید. تنها زمانی که احساس تشنگی می کنید آب ننوشید زیرا در زمان های دیگر هم حتی اگر احساسش را ندارید باید بطور منظم آب بنوشید. خود نوشیدن آب باعث ترشح بیشتر شیر در سینه های شما می شود.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید . در برنامه غذایی خود غذاهایی مانند میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات بصورت روزانه مصرف کنید.  از مصرف مواد نفاخ بپرهیزید

ورزش را فراموش نکنید.

 خوراکی های افزایش دهنده شیر مادر را بخورید .

استراحت کنید، زیرا شیر دادن باعث مصرف انرژی می شود. 

برخی از داروها با شیر دادن شما تداخل دارد آنها را بشناسید و قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

4-آرامش داشته باشید:

 

استرس با تولید شیر در بدن ارتباط مستقیم دارد. قبل از شیر دادن سعی کنید خود را آرام کنید. دوش آب گرم، حرف زدن با دوستان می تواند به شما کمک کند. ماساژ سینه ها نیز می تواند هم به شما آرامش دهد و هم اینکه ذخایر شیر را در سینه ها افزایش دهد.

5-مکمل ها :

 

از استفاده سر خود مکمل ها بپرهیزید. قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید. برخی از ترکیبات چای های گیاهی و یا رازیانه ممکن است برای کودک مضر باشد.

یکی از مکمل های مفید برای مادران که شیر را زیاد میکند شنبلیله است که در هر سنی قابل استفاده است. معمولا مادران برای افزایش شیر 3 بار در روز وقت صبحانه، ناهار و یا شام این مکمل را مصرف می کنند. 

 

تاریخ: ۱۳۹۶/۱۰/۰۲